NFC на телефоні – що це, як працює і для чого потрібен

390

Доброго дня. Чи знаходили ви в себе в телефоні невідому функцію nfc? А може ви навіть пробували її активувати? Якщо ви хочете дізнатися що ж це таке і для чого використовується ця стаття точно для вас. Я спробую детальніше відповісти на питання – NFC на телефоні – що це, як працює і для чого потрібен.

ЗМІСТ СТАТТІ:

 • Розшифровка NFC
 • Як перевірити, чи є NFC?
 • Варіанти використання
 • Приховані недоліки модуля
 • Ще трохи цікавого

Розшифровка NFC

Невідоме поєднання трьох латинських букв у вашому мобільному пристрої – це вказівка на використання нової спецтехнології, її повна назва – Near Field Communication. Почули про неї порівняно недавно, але більшого поширення отримала за допомогою мобільних технологій. Насправді вона стала зручним і найбільш підходящим інструментом, що полегшує у багатьох випадках побут власника при розумному її використанні. Якщо говорити умовно, то розшифровується це позначення як «близька зв’язок».

Близькою її називають, тому що передача даних з її допомогою здатна проходити на мінімальній відстані між взаємодіючими об’єктами, відстань може бути лише 2-3 сантиметри. Більше того, обсяг даних, що надсилаються в процесі просто мінімальний, незважаючи на використання технології розумними апаратами.

NFC тісно пов’язана з буквеним позначення EMV, це назву можна не запам’ятовувати. Сенс в тому, що останню вважають «родоначальницею» технології, описує можливості застосування смарт-карт для проведення так званих безконтактних операцій.

Серед особливостей модуля НФС виділяються:

 • Компактність (невеликий розмір);
 • Можливості обміну з іншими гаджетами і пасивними об’єктами;
 • Невелике енергоспоживання;
 • Низька швидкість передачі інформації;
 • Оперативність установки сполучення – близько 0,1 секунди;
 • Доступна вартість.

Завдяки компактності і низьким рівнем енергоспоживання розробка використовується в невеликих апаратах.

Як перевірити, чи є NFC?

Дана технологія може зустрітися не тільки на смартфонах, але і на інших девайсах, наприклад, таблеты теж володіють подібним функціоналом. Приймач НФС займає мінімум місця і зазвичай “комфортно” поміщається між батареєю акумулятора та корпусних кришкою пристрою. Як дізнатися, чи є у вашому обладнанні таке нововведення? Пізнати виріб, що має такий модуль, можна за певним логотипу, який буде знаходитися на корпусі. Дивіться уважно, найчастіше мітка з цим логотипом вказує на розташування антени і допомагає набагато швидше “законнектить” гаджети.

NFC на телефоні – що це, як працює і для чого потрібен

Якщо говорити про інших об’єктах, то пристрою зчитування і запису можуть бути запроваджені і інші використовувані вироби в повсякденному житті. Цю технологію застосовують під час оплати картками проїзду в транспорті громадського користування. У побутовій техніці першими в частоті використання стоять сучасні холодильники, що мають функції смарт. Саму технологію стандарти не обмежують, так що перспективи розвитку величезні і більшість сучасних виробників це починають активно впроваджувати.

Це можна сказати і про розробників апаратної частини виробів, і програмної, так що все частіше виходять новенькі девайси і софт, дозволяють високоефективно застосовувати НФС.

Варто зазначити, що дану технологію підтримують ос Android версії 4.0 і вище, в якості вбудованої в систему «Beam» функції. Для того щоб перевірити наявність модуля на своєму телефоні, потрібно зайти в налаштування, вибрати пункт бездротових мереж і клікнути на «Ще» (Додатково…).

Якщо пункт NFC там відзначено, Вас можна привітати, телефон має підтримку стандарту, і не дарма читаєте цю статтю. Для активації його роботи потрібно всього лише поставити галочку напроти цього «заповітного» пункту.

NFC на телефоні – що це, як працює і для чого потрібен

Варіанти використання

Як включити NFC розібралися. Переходимо до огляду областей застосування.

Одним з найбільш популярних варіантів застосування стандарту є безконтактні платежі. Власник просто прикріплює свою банківську картку до мобільного пристрою і якщо раптом карта залишилася вдома, буде проведена оплата телефоном. У цьому випадку можливість перехоплення інформації зловмисниками мізерно мала, адже радіус дії інтерфейсу невеликий. Але якщо ви раптом втратите або у вас вкрадуть гаджет, а він буде не заблокований – з грошима можна прощатися.

Для проведення такого платежу з використанням функції знадобиться:

 • Банківська картка, що має позначку paypass;
 • Додаток цієї банківської установи;
 • Знаходимо в меню програми розділ NFC;
 • Прикладаємо картку до задньої панелі телефону для зчитування;
 • Запам’ятовуємо пароль для виконання платіжних операцій, він буде висланий коротким повідомленням.

NFC на телефоні – що це, як працює і для чого потрібен

Ще один варіант використання модуля – інформаційний обмін. Завдяки програмі для Андроїд Beam можна передавати різноманітні файли з одного телефону на інший. При цьому швидкість передачі даних буде дуже низькою, так що функцію можна використовувати більше для відправлення коротких текстових СМС і посилань.

Для здійснення такої передачі необхідно буде активувати NFC – поставити позначку навпроти цього пунктика в меню бездротових мереж, розблокувати пристрій і включити екран. Потім вибираємо агент сполучення:

 • Гугл Chrome – передати поточну активну посилання;
 • Гугл Maps – передати маршрут;
 • Гугл Play – відправити додаток, книжку або щось інше, представлене в даному сервісі;
 • YouTube – скинути посилання на якесь відео;
 • Контакти – перенаправити контакт;
 • Галерея – передати фото, просто зображення (іноді займає багато часу із-за невеликої швидкості відправки, так що в цьому випадку краще скористатися спеціалізованими програмами).

Залишилося тільки зблизити апарати до моменту спрацьовування сигналу. Потім торкнутися екрана та утримувати для того щоб підтвердити передачу. Ну і чекаємо сигналу, що означає вдалу передачу інформації.

Хочу сказати, що є різного роду програми, що використовують модуль NFC виключно для погодження (їх можна знайти в каталозі додатків Play Маркет), а подальша відправка файлів йде з допомогою всім відомого Wi-fi або Bluetooth.

NFC на телефоні – що це, як працює і для чого потрібен

Наступний варіант – запис і читання різних міток. Ця функція працює подібно зчитування QR-коду, але тут не застосовується камера телефону, а сам чіп НФС. Може бути корисна для автоматизування домашнього побуту і роботи. Для того щоб створити свої мітки потрібні будуть чисті заготовки і спеціалізовані програми для запису необхідних даних. За мітками можна закріплювати такі дії, які потрібно виконати: відправлення СМС повідомлень, електронних листів, зателефонувати, відкрити посилання, запустити додаток і інше.

Деякі програми для створення своїх міток:

 • ABA NFC – створює «позначення» стандартних форматів;
 • WifiTap – для підключення мережі вай-фай. Може допомогти вашим гостям підключити бездротову мережу швидко і беспарольно.
 • SmartTag Maker – спеціалізоване додаток для власників апаратів Sony, містить декілька заготовок, застосовуваних з нфс інтерфейсом, також з гарнітурою і пристроями Bluetooth, блоком живлення.

Трохи уточню, такі мітки називаються пасивними, тому що їм не потрібно харчування, щоб зберігати дані. Їх ємність мізерна, але її вистачить для того, щоб залишити в пам’яті команду або набір, наприклад, посилання на місце в глобальній мережі. Такі мітки називаються TecTiles. Для того щоб рахувати з них що-то потрібно просто піднести пристрій до них. Функція автоматично включиться і команда відразу виконається.

Мобільні пристрої, як було зазначено вище, здатні не тільки зчитувати інфу, але і записувати її на мітки, не захищені від змін. Одна умова – установка додаткового софту. Це може бути від компанії, що випустила гаджет, а може бути від сторонніх фірм. Якщо говорити про додатки для записів, то вони можуть бути безкоштовними, умовно безкоштовними і платними. При виборі слід дивитися не на вартість, а на сумісність з цим пристроєм. У протилежному випадку доведеться усувати неполадки, більш того, не варто встановлювати відразу кілька додатків. TecTiles виконуються не тільки у вигляді наклейки, це може бути брелок, типу електронного ключа, а також смарт-карта.

NFC на телефоні – що це, як працює і для чого потрібен

За ємності вони досить об’ємні, в них можна зберігати посилання та команди у великій кількості. Я вам пораджу не економити під час покупки такого виробу. Від його якості залежить термін експлуатації, а сама ємність впливає на ціну.

Якщо говорити про приклади команд, записуваних на мітки, виділяється кілька категорій. Це різні команди системного характеру, наприклад, відключення, налаштування, будильник, а також різні посилання.

Приховані недоліки модуля

На одній лінії з перевагами цієї унікальної технології – низьким рівнем споживання енергії та невеликою вартістю впровадження, стоять деякі мінуси, які проявляються одразу після початку використання. І якщо ви хочете нею користуватися, про них обов’язково потрібно знати.

З деякими доведеться миритися в очікуванні доопрацювання задуму, а деякі змушують скорочувати сфери використання. Перший з них – маленький радіус сигнального дії. Це з одного боку створює незручність, наприклад, якщо потрібно максимально швидко організувати пару, але з іншого боку це можна приймати за плюс. Так забезпечується досить високий ступінь безпеки, що мінімізує можливість випадкового виконання дії.

Але є і мінуси серйозніше. Немає чітких стандартів, так що модифікації технології неконтрольовано зростають. Наприклад, виробники Соні і Хаоми допрацьовують функцію передачі, створюють свої витратні матеріали, які можуть працювати тільки з апаратами їх виробництва. Так що користувач знаходиться у вузьких рамках, йому доводиться брати апарати, в яких є розробка NFC і скачувати софт, відповідний під конкретний гаджет.

NFC на телефоні – що це, як працює і для чого потрібен

Основний мінус – якщо ви втратите телефон або у вас його вкрадуть, ви можете позбутися і грошей, тому як рахунки легко спустошити.

Ще трохи цікавого

Тепер ви знаєте, як працює технологія. NFC є сучасним методом інформаційної передачі, що застосовуються в багатьох галузях діяльність від простого обміну даними до маркетингових і культурних розробок. Якщо говорити про останні, хороший приклад – застосування TecNiles для опису виставкових і музейних примірників, а також пам’ятників в частині розвинених країн. Якщо говорити про маркетинговій сфері, то такого роду мітки використовуються в магазинах для залучення уваги до деяких товарів, а також у закладах громадського харчування для створення мультимедійного меню.

Якщо ваш смартфон не підтримує таку функцію, його можна трохи вдосконалити – купуєте спеціалізовану антену, яка встановлюється під корпусом і виглядає як платівка з тоненького шматочка пластику. Це можна зробити своїми силами або звернутися в спецсервіс. Звичайно, завдання легко і спростити, для цього створені і інші аксесуари. Багато фірм пропонують карти пам’яті, мають вбудований модуль нфс, а також сімки.

На сьогоднішній день виділяється три основних методи застосування розробки:

 • Обмін інформацією;
 • Читання міток, зміна налаштувань, профілів обладнання;
 • Швидке підключення до периферійних апаратів.

Пасивні мітки використовуються для товарних бирок, журналів. У них легко записувати дані про продукт, посилання на ресурс, географічні координати й інший тип даних невеликого обсягу. Поширення такого варіанту обміну залежить від кількості сумісних пристроїв.

Кожен сам вирішує і визначає рівень необхідність такої функції. Ця технологія зустрічається зараз в багатьох девайсах, знаючи як користуватися нею, можна відкривати для себе нові можливості і робити свій побут комфортнішим.

У будь-якому випадку, тепер ви знаєте відповідь на питання, NFC на телефоні – що це і як цей модуль працює. Якщо ви є його щасливим володарем, спробуйте в дії, можливо, ви оціните переваги винаходу. Що ви думаєте про це? А може у вас є досвід використання модуля? Діліться у коментарях та підписуйтесь на оновлення блогу.

З повагою, Віктор!