Самий перший у світі компютер – хто створив?

1312

Доброго дня. Чи замислювалися ви хоч раз про те, з чого почалася історія ПК? Хто був його творцем, і з чого стартувала інформаційна революція? Мене недавно відвідали ці думки, і хочеться поділитися з вами знайденою інформацією. Так що в цій статті будемо розбиратися, хто створив перший у світі комп’ютер і яким він був.

ЗМІСТ СТАТТІ:

 • Велике початок
 • Історія перша
 • Нові кроки
 • Удосконалена ЕОМ
 • Перші продажі
 • Найперша гра в світі на комп’ютер
 • Вітчизняні успіхи – найперший комп’ютер у світі… чи ні?
 • Направлення на масове виробництво

Велике початок

Як виявилося, “стародавні” компи з’явилися ще в 1940 роках. Тоді багато розробники, незалежно один від одного, створили обчислювальні пристрої великого розміру. Створили і зібрали їх американські вчені. Розмір комп’ютерних «первістків» був вражаючим – кілька десятків квадратних метрів. В сучасні уявлення про PC такі габарити ніяк не вписуються. Але в той час не було більш потужних пристроїв для виконання різних обчислень зі швидкістю, яка б перевищувала результати середньостатистичної людини.

Історія перша

На законних підставах предком всіх ЕОМ вважається пристрій для програмування під назвою «Марк-1», про це свідчать також і фото самого першого комп’ютера в світі того часу:

Обчислювальну машину створили понад 76 років тому. Група з п’яти інженерів, у тому числі і Говард Ейкен, створила агрегат, спочатку призначений для цілей військового плану. Після завершення роботи, тестування та настройки, “агрегат” був переданий американським ВПС. Формально пристрій запустили в роботу 1944 року в останній літній місяць. Головна частина машини, загальна сума за яку перевалила за півмільйона доларів, розташовувалася у внутрішній частині металевого корпусу, більше того, в ній було більше 765 тисяч різноманітних деталей. У довжину ЕОМ було сімнадцять метрів, а висота склала два з половиною метри. Такого агрегату виділили приміщення в Гарварді. Якщо говорити про інші параметри апарату, то зазначу, що:

 • загальна вага був більше чотирьох з половиною тонн;
 • усередині корпусу перебувало близько 800 кілометрів електричних кабелів;
 • вал, який синхронізував модулі обчислення, довжину п’ятнадцять метрів;
 • на обчислення: віднімання і додавання у «Марка-1» йшло 0,33 секунди;
 • ділив він за 15,3 секунд;
 • множив за 6 секунд.

Самий перший у світі компютер – хто створив?

Ті, хто вважає «первістком» IT технологій пристрій ENIAC, висловлюються про те, що «Марк-1» слід називати потужним і величезним арифмометром. Хоча саме цей агрегат міг автоматично виконувати програми, що задав користувач, так що він насправді став першим комп’ютером. Для роботи у машини була перфострічка, тому людині не треба було втручатися в робочий процес. Ось тільки була відсутня підтримка оперативних переходів, і кожна окрема програма розташовувалася на довгому закольцованном рулоні з стрічки.

Завдання з часом ставали складніше, потужності апарату було замало для виконання встановленої замовниками роботи, тому розробники продовжили працювати над створенням персонального комп’ютера. Вже в 1947 році випустили наступну версію, а ще через пару років вийшов «Марк-3». Останній варіант розробили в 1952 році для військових Америки, він став називатися Mark IV.

Нові кроки

В кінці 1945 року вперше запустили новий апарат, що отримав назву «Eniac», він призначався для виконання приблизно тієї ж роботи, що й перший Марк, але в підсумку вийшло свого роду багатозадачне пристрій. Для Другої світової війни використати його було пізно, тому він став працювати в інших напрямках. Одним з них є процес візуалізації вибуху водневої бомби. У ще однієї гігантської ЕОМ в конструкції було більше сімнадцяти тисяч ламп. Ці елементи функціонували з частотою сто тисяч імпульсів щомиті.

Самий перший у світі компютер – хто створив?

Для підвищення надійності такого числа приладів, творці скористалися методом, використовуваним для электроорганов музичної сфери, завдяки якому аварійність скоротилася відразу в кілька разів, приміром, з 17 тисяч лампочок за тиждень перегоряла не більше 2. Крім цього, була створена спецсистема контролю безпеки пристрою, вона включала тестування кожного зі ста тисяч дрібних елементів.

Характеристики комп’ютера:

 • В цілому на створення пішло 200 тисяч людино-годин;
 • Вартість проекту 487 000 доларів;
 • Вага – приблизно двадцять сім тонн;
 • Пам’ять – двадцять комбінації з чисел і букв;
 • Робоча швидкість: додавання – 5000 операцій за секунду, множення – 357 в секунду.

Робоча швидкість і можливості «Эниака» в свій час вважалися унікальними, самим серйозним і єдиним мінусом цієї машини можна назвати лише розміри – вони практично в два рази перевищували розміри свого попередника «Mark-1», що ж стосується обчислювального процесу, то він був прискорений у сотні разів.

Самий перший у світі компютер – хто створив?

Eniak використав величезну кількість енергії, тому в процесі його роботи найближче до нього місто потерпало від нестачі електрики, люди часто залишалися без світла годинами. Цей агрегат профункционировал більше 10 років.

Удосконалена ЕОМ

Ще один пристрій, назване EDVAC, проводив обчислення не тільки з перфокартами, але і за допомогою пам’яті, наявної в програмі. Така робота стала можлива завдяки використанню трубок ртуті, вони запам’ятовували інформацію, а також двійкової системи, вона змогла серйозно спростити обчислення і зменшити кількість лампочок. По ходу роботи вчені Америки представили своє дітище, з пам’яттю приблизно 5,5 Кбайт, воно складалося з наступних деталей:

 • Елементи для запису і читання даних з магнітної стрічки;
 • Таймера;
 • Осцилографа для спостереження за роботою апарату;
 • Спецпристроїв для роботи по обчисленню та запам’ятовування;
 • Тимчасових регістрів, які могли зберігати всього одне слово.

Самий перший у світі компютер – хто створив?

Площа, займана ЕОМ становила сорок п’ять з половиною квадратів, його вага доходив до 7,85 тонни. З потужністю п’ятдесят кВт він працював на 3,5 тисячах діодів.

Радимо:

 • Оптимізуємо відображення шрифтів ClearType
 • Синій екран при вмиканні комп’ютера
 • Демонстрація екрану в Skype
 • Підвищуємо продуктивність робочого столу Windows Aero

Перші продажі

Завдяки впровадженню мікропроцесора, розробка новыхРС стала займати все менше часу. Компанія IBM в далекому 1974 збиралася просунути на ринок пристрій, ось тільки продажів практично не було. В ЕОМ цього виробника були встановлені касети, які використовуються для зберігання даних, тому ціна на самий перший комп’ютер в світі була вражаюча – 10 тис. доларів. Дозволити собі таку розкіш могли одиниці.

Самий перший у світі компютер – хто створив?

IBM 5100 був здатний виконувати деякі програми, її пам’ять складала 64 Кб. Касети нагадували відомі нам аудіо касети. Зрозуміло, що на рівень продажів впливала не тільки висока вартість, але і примітивний і слабо продуманий інтерфейс. Хоча все-таки були люди, які знайшли гроші на його покупку, тим самим, почавши нову епоху в історії світового ринку – продаж ПК.

Найперша гра в світі на комп’ютер

Програмісти-інженери з технологічного інституту Массачусетсу в 1962 році розробили першу гру. Мартін Грец і Стів Рассел створювали її у неробочий час. В першу чергу була опрацьована сама програма, а після, протягом цілого місяця, її намагалися втілити в життя. Її назвали Spacewar. В її основі була битва двох космічних кораблів, стріляють один в одного спецракетами. Гра була створена на базі процесора, що виконує сто тисяч операцій за секунду, його оперативна пам’ять складала дев’ять Кбайт.

Самий перший у світі компютер – хто створив?

Варто трохи розповісти зміст гри: на дисплей потрібно було вивести карту – зоряне небо з бойовими кораблями. Гравці управляли ними завдяки джойстикам і клавіатурі. Було обмежене число ракет для пострілів, йти від ворога можна було двома шляхами – розкручуватися навколо зірок або робити гіперприжок, в цей час кораблю всього на секунду зникав з поля бою і раптово з’являвся в іншому місці.

Незважаючи на те, що «Війна в небі» стала першою грою комерційного плану, творці так і не отримали за неї доходу, хоча у вузьких колах програмістів розробники отримали свою славу і шану. Аналогічні ігри, створені після, вже стали користуватися попитом і приносити непоганий дохід розробникам.

Сучасні дослідження показали, що комп’ютерні ігри, якщо підібрати і використовувати їх грамотно, можуть надавати позитивний ефект на дитяче розвиток. З їх допомогою можна тренувати увагу, координацію рухів, мислення.

Це корисно знати:

 • Як поставити пароль на документ Word
 • Гарячі клавіші Windows 7 — 10
 • Як очистити куки в Гугл Хромі і видалити кеш
 • Вимикається комп’ютер під час гри: що робити?
 • Де знаходиться кнопка Win на вашій клавіатурі

Вітчизняні успіхи – найперший комп’ютер у світі… чи ні?

У Радянському союзі також проводилися розробки по створенню ЕОМ. Підсумком роботи стала найперша в Євразії модель, створена в лабораторії ім. С. А. Лебедєва. Після неї було розроблено ще кілька інших агрегатів, які вже не були відомі, хоча вони внесли чималий внесок у наукову діяльність Союзу. Мала електронна лічильна машина “МЭСМ”, отримала свою назву завдяки тому, що була макетом «великого» апарату.

Самий перший у світі компютер – хто створив?

По ходу випробувань були отримані позитивні результати і в листопаді 1950 року запустили перший повноцінний комп’ютер. Протягом наступних шести років пристрій використовували для складних обчислень в області науки, а після його використовували як навчальний посібник і тільки через 9 років після створення машину розібрали. Цікаво вам дізнатися про робочих параметрах радянського устрою? Не буду довго мучити, вони були наступними:

 • 6 000 ламп;
 • постійна пам’ять на тридцять одне число шістдесят три команди;
 • частота – 5 кГц;
 • система команд трехадресная і 20 двійкові розряди;
 • в секунду виконувалося 3000 операцій;
 • площа приблизно шістдесят квадратів.

Направлення на масове виробництво

На початку 70-х років технології були вже достатньо розвинені, так що багато могли собі дозволити придбати ПК для особистого користування. Якщо раніше це могли зробити тільки великі компанії, то в ці роки самі перші комп’ютери в світі стали дійсно персональними. Одним із пристроїв, що запущені в масове виробництво став Xerox Alto. Його пам’ять становила 128 Кбайт, крім того, у нього було запам’ятовуючий пристрій на два з половиною Мбайта. Невеликий недолік – «системний блок» величезного розміру. Такі габарити влаштовували великих компаній.

Самий перший у світі компютер – хто створив?

Якщо говорити про те, хто створив прототип ПК в СРСР, то не можна не згадати інженера Горохова, запатентована обчислювальний пристрій з функціональністю перших персональних комп’ютерів. Масовим ПК став в 1974 році Altair 8800.

Самий перший у світі компютер – хто створив?

На материнській платі був встановлений интелловский чіпсет. У зборі вартість пристрою становила трохи більше 600 доларів, а якщо його брали розібраним, то 400 доларів. Ціна була досить низькою і «Альтаїр» користувався величезним попитом. При цьому у комп’ютера був лише системний блок, без монітора, звукової карти та клавіатури. Всі ці додаткові елементи були створені пізніше, а володарі першої моделі Альтаїра працювали з допомогою лампочок і перемикачів.

В житті нагоді:

 • Змінюємо зовнішній вигляд іконок Windows за допомогою програм
 • Як перевірити телефон на віруси через комп’ютер або онлайн
 • Вимикається комп’ютер під час гри: що робити?
 • Не виходить зайти в налаштування роутера 192.168.1.1

Зараз у Росії, також як і в усьому світі, можна придбати комп’ютер, ноутбук, виходячи з власних побажань і переваг. Відомі виробники пропонують масу цікавого і унікального. До речі, перший ПК, що включає в себе маніпулятор миша, з’явився у розробників компанії Apple в 1983 році. Ось тільки вартість моделі була занадто високою, так що широкого поширення вона не набула. Ну а за основу сучасного ПК була взята модель від «зеленого яблука» під назвою «Макінтош».

Самий перший у світі компютер – хто створив?

Сперечатися про те, коли і ким був створений перший у світі комп’ютер можна довго. На практиці з’ясувати точну дату створення «первістка» виявилося важко, тому як його намагалися зробити не тільки вчені, але і прості любителі, до того ж в сімдесятих роках у відкритому доступі були різні мікропроцесори і мікросхеми.

У будь-якому випадку, завдяки тим проб і помилок, сьогодні ми можемо користуватися потужними обчислювальними пристроями. Цікаво, що самий перший комп’ютер в світі і перша гра збереглися на фото і дійшли до наших днів. Ось непогане відео по темі:

Ось такою захоплюючою була історія ПК – самий перший у світі комп’ютер хто створив . Мені було б цікаво дізнатися, що ви думаєте по цій темі, так що залишайте свої коментарі та підписуйтесь на блозі, адже попереду ще стільки невідомого.

З повагою, Віктор!

Самий перший у світі компютер – хто створив?