Guardian: google свідомо недоплачувала тимчасовим співробітникам в десятках країн

52

Як з’ясував ресурс guardian, компанія google свідомо недоплачувала тимчасовим працівникам в десятках країн і відкладала коригування тарифів, щоб приховати проблему. Згідно з документами і внутрішнім листуванням, топ-менеджери google як мінімум з травня 2019 року знали, що дії компанії йдуть врозріз з законами великобританії, країн європи та азії: тимчасові працівники повинні отримувати ті ж гроші, що співробітники в штаті.

Тут і далі джерело: theguardian.com

Однак замість того, щоб вирішити проблему негайно, компанія не діяла більше двох років: довелося б збільшити витрати на утримання відділів, які покладаються на працю тимчасових працівників, звучали побоювання з приводу судових позовів і уваги преси.

Про проблему стало відомо після того, як якийсь інформатор, інтереси якого представляє організація whistleblower aid, подав скаргу про трудові порушення google в комісію з цінних паперів і бірж сша (sec). Хоча міжнародне трудове право не входить до компетенції відомства, порушення були масовими-зобов’язання можуть скласти до $100 млн.тобто google, можливо, свідомо спотворювала квартальні фінансові звіти, порушуючи вимоги законодавства з цінних паперів.

Google дуже покладається на те, що вона називає «розширеним персоналом» — по всьому світу компанія користується послугами більш ніж 100 тис.тимчасових працівників, постачальників і підрядників, які не перебувають у штаті, але виконують роботу від її імені. Робота може бути різною, від громадського харчування та охорони до розробки пз та аналізу даних. У більшості випадків це “постачальники”, які працюють над довгостроковими проектами, такими як модерація контенту, і мінімально контактують з співробітниками google.

Крім того, у компанії завжди безліч тимчасових працівників – їм платять кадрові агентства, але підкоряються вони вже менеджерам google. Найактивніше таку кадрову політику проводить компанія waymo, яка розробляє безпілотні автомобілі і належить alphabet. На оплату праці таких працівників google щорічно витрачає $800 млн. Це стандартна практика, але навряд чи в таких кількостях « “тіньова робоча сила” в компанії набагато численніше штатного персоналу, за що google критикували власні співробітники, політики і профспілки. Більш ніж в 30 країнах, включаючи великобританію, держави європи, індію і тайвань, діють закони про «паритет оплати праці» або «рівному зверненні», за якими у штатних співробітників компанії не може бути привілеїв перед тимчасовими працівниками: зарплата, робочий день, перерви, відпустки, пільги — все в рівній мірі. У сша такого закону немає.

З 2017 року медіанна зарплата співробітника google зросла

У 2012 і 2013 роках google почала наймати тимчасових працівників в європі, на близькому сході і в азії (emea), встановивши для них «порівняльні ставки». Розміри ставок передали кадровим агентствам, які робили все інше. У 2017 році ця кадрова модель google запрацювала в азіатсько-тихоокеанському регіоні (apac). З тих пір “порівняльні ставки” не індексувалися, в той час як з 2017 по 2020 роки зарплати для співробітників зросли.

Вперше в документах проблема згадується 15 травня 2019 року — це зробила адрієнн кроутер (adrienne crowther), керівник групи розширеного персоналу google (xws-extended workforce team). Вона помітила у внутрішньому листуванні, що тарифи 2012 і 2013 років застаріли.

Згідно з одним із документів, на 16 лютого 2021 року в google було 1030 тимчасових співробітників у країнах із законами про паритет заробітної плати. Враховуючи плинність, число постраждалих за весь час може обчислюватися десятками тисяч.

За внутрішнім розрахунком google, витрати на 1200 тимчасових працівників необхідно збільшити на $17,3 млн, щоб привести зарплати у відповідність із законом: $12,65 самим працівникам і $4,4 кадровим агентствам. Однак цей розрахунок зроблений тільки для нових працівників і не враховує компенсацію тим, кому недоплачували раніше. Згідно з ще однією внутрішньою запискою від лютого 2021 року, тимчасовим працівникам платять на 12-50% менше, ніж слід.

Різниця в порівняльних ставках у великобританії: початкове значення і 2021 рік (фунти стерлінгів на годину)

Перші конкретні заходи були вжиті в жовтні 2020 року, коли пані кроутер, ще один керівний співробітник діпак негі (deepak negi) і консультанти google з працевлаштування в країнах emea і apac підписали план по коригуванню ставок. Згідно з цим планом “природної корекції”, нові тимчасові працівники починають отримувати оплату відповідно до закону, а старі продовжують працювати за колишніми тарифами. План отримав схвалення керівництва та юристів, хоча деякі співробітники xws висловили стурбованість тим, що в результаті люди будуть отримувати різну оплату за одну роботу. Побоювалися також, що з різними ставками непотрібні питання можуть виникнути у кадрових агентств.

В електронному листі від грудня 2020 року алан баррі (alan barry), повірений, який відповідає за дотримання вимог законодавства, схвалив «природну корекцію», при цьому визнавши її недостатньою. Однак, на його думку, це було правильне рішення: інші відділи google були б незадоволені непередбаченим збільшенням витрат. В результаті могли виникнути питання, чому ситуація не змінювалася так довго, хоча відповідальні особи про неї знали.

У лютому 2021 року вже стали розглядати варіант, при якому ставки збільшуються і для нових, і для існуючих тимчасових працівників — компенсація тим, хто отримав менше грошей і вже припинив роботу, не обговорювалася. У підсумку було вирішено, що збиток виявиться переважно репутаційним, оскільки загроза судового розгляду вважалася не дуже великою.

Guardian зв’язалася з google, яка визнала проблему і пообіцяла провести внутрішнє розслідування: «незважаючи на те, що порівняльні ставки не зростали кілька років, фактичні обсяги оплати тимчасовому персоналу збільшувалися кілька разів за цей період. Більшість тимчасових працівників отримує значно більше порівняльної ставки. Тим не менш, очевидно, що цей процес не відповідав високим стандартам, яких ми дотримуємося як компанія. Ми проведемо ретельний аналіз і докладемо всіх зусиль, щоб усунути будь-які розбіжності в оплаті праці, з якими наша команда ще не впоралася. Коротко – ми з’ясуємо, що пішло не так, чому це сталося, і збираємося це виправити».