На пошту приходять листи про переведення грошей – що це? Як поступати?

329

Доброго дня. Останнім часом мені часто задають питання читачі блогу «IT Технік» з наступним формулюванням: «на пошту приходять листи про переведення грошей – що це?» або ж мова може йти про спадщину, завещанным багатому родичів з іншої країни. Нерідко приходять підтверджують повідомлення про виконання заявки по нарахуванню грошей. Як реагувати на такі повідомлення, що вони з себе представляють насправді – зараз розповім.

ЗМІСТ СТАТТІ:

  • Associated Bank ви отримали переклад у розмірі (сума)
    • Які цілі переслідують «лиходії»?
    • Як шахраї дізнаються адресу, кому відправляти?
  • Що робити з листами про переведення і спадщині?

Associated Bank ви отримали переклад у розмірі (сума)

Найчастіше люди виявляють у своїй електронній поштовій скриньці листа саме з такою темою. Кількість грошей може бути різним – від 1 тисячі доларів до декількох сотень.

Подібні розсилки з’явилися вже давно, але періодично вони затихають, а потім знову накривають мережа новою хвилею активності. Іноді текст повідомлення англійською мовою, але в більшості випадків – російською (з кострубатим перекладом).

Насправді, банк Associated Bank реально існує і є досить авторитетним фінансовою установою. Але до таких листів він не має ніякого відношення. Це справа рук шахраїв, які намагаються заманити наївних одержувачів у свої мережі.

Які цілі переслідують «лиходії»?

Очевидно, що ніякої вигоди Ви не отримаєте, а от піддати себе і комп’ютер небезпеки – цілком реально. За всіма «супер пропозиціями», «схваленими заявками», «багатотисячними банківськими переказами», «наследствами» ховаються такі речі:

  • Банальна розсилка спаму. Ви відкриваєте e-mail, а там лист про заробіток мільйонів за одну годину (або щось подібне) з допомогою онлайн-казино, торгових бірж. Зазвичай повідомлення дуже барвисті і складені так, щоб викликати інтерес у читачів, змусити їх перейти за посиланням. Але я б не рекомендував це робити. Навіть якщо Вам пропонують вступний бонус (500 або 1000 рублів, приміром), спочатку система дає можливість виграти. Але це поки ви оперуєте віртуальними грошима. Як тільки внесете «свої кровні», швидко їх втратите.
  • Встановлення зв’язку з жертвою. Зазвичай розлучення про спадщину увазі, що Ви відкриєте лист, прочитаєте, зацікавитесь, а для підтвердження серйозності намірів зловмисники навіть прикріплюють відскановані копії документів (де вказана сума переказу, підстава, хто одержувач). Але, щоб отримати все це, Вам потрібно внести заставу у визначеному розмірі, поповнивши гаманець Qiwi (Ківі). Ясно, що з Вас просто намагаються виманити гроші.

На пошту приходять листи про переведення грошей – що це? Як поступати?

  • Вірусне зараження комп’ютера. Це найстрашніше, що може трапитися. Якщо відкрити файл, прикріплений до e-mail, можна запустити механізм спочатку прихованих дій. Начебто нічого не відбувається, але троян вже почав робити неприємні речі – стежити за користувачем, відправляти дані на віддалені сервери. А потім система може бути заблокована, інформація зашифрована. Досить згадати недавній вірус WannaCry, доставив масу неприємностей по всьому світу.

Я вже неодноразово у своїх антивірусних статтях попереджав, що не варто ні в якому разі переходити за посиланнями з листів від невідомих адресатів. Не запускайте прикріплені exe або zip файли без попереднього сканування захисної утилітою.

Навіть якщо дуже хочеться відкрити мейл про надходження грошей від Associated Bank, краще цього не робити! Окремо хотілося б сказати про дублях популярних поштовий сайтів. Наприклад, Ви переходите за посиланням «meil.ru» (не помічаючи неправильну літеру в назві), опиняєтеся на ідентичному по дизайну ресурсі, вводите свій логін і пароль для доступу до списку «Входять». А потім виявляється, що Ви вказали свої особисті дані на сторінці зловмисників, після чого (швидше за все) Ваш реальний поштовий аккаунт буде зламаний, та з нього почне розсилатися спам.

Як шахраї дізнаються адресу, кому відправляти?

Частково на це питання я відповів вище (через зламані облікові записи). Але є ще таке поняття, як «продаж баз передплатників». Це досить поширена схема в інтернеті. Люди реєструються на різних сайтах, залишаючи e-mail, телефон і т. д. Але в будь-якому сервісі може завестися «щур», яка має доступ до списку всіх адрес. Через таких «особин» особиста інформація потрапляє в продаж, її може заволодіти будь-шахрай.

Або ж Ви самі відкриваєте видимість контактів в соціальних мережах. Спеціально найняті працівники переглядають тисячі профілів в день, збирають подібного роду дані і вносять їх до бази. Тому, рекомендую не вказувати в соцмережах реальну контактну інформацію, якщо в цьому немає крайньої необхідності. Або ж заведіть другий e-mail спеціально для такої мети.

Те ж саме стосується і телефонних номерів. Їх теж можна придбати на «чорному ринку», чим і займаються багато рекламні агентства, обзванивающие потенційних клієнтів. Упевнений, Ви стикалися з таким явищем, коли починають надзвонювати по кілька разів на день, пропонуючи різні товари і послуги. І «відписатися» від них практично неможливо.

Що робити з листами про переведення і спадщині?

В першу чергу, не відкривати і не вестися на вимоги зловмисників. На жаль, видалити себе з бази розсилки Ви не зможете. Але захиститись від настирливих листів цілком реально.

У кожного поштового провайдера є налаштування фільтрації. Наприклад, Gmail вона включена за замовчуванням. Тому, подібний спам приходить на Гугл ящики вкрай рідко. А ось в Yandex і Mail.Ru необхідно задавати правила, встановлювати фільтри:

На пошту приходять листи про переведення грошей – що це? Як поступати?

На пошту приходять листи про переведення грошей – що це? Як поступати?

Так Ви можете визначити, які дії буде застосовуватися до повідомлень з певних джерел. Приміром, щоб мейли одразу знищувались або відправлялися в спеціальну папку.

Я не буду давати конкретні інструкції по налаштуванню, оскільки інтерфейс дуже часто змінюється. Якщо тема цікава, то зайдіть в параметри ящика і побачите посилання на довідкову інформацію. Там знайдете відповіді на всі питання.

Сподіваюся, я відповів на питання читачів «на пошту приходять листи про переведення грошей – що це?», як убезпечити себе від потенційних загроз, чому не варто реагувати на повідомлення про спадщину, виконаних заявках, про надходження грошових коштів і т. д.

З повагою, Віктор!