Закон про заборону анонімайзерів і VPN – як це працює?

27

Доброго дня. Багато хто вже в курсі, що депутати Держдуми прийняли закон про заборону анонімайзерів і VPN. Але, які наслідки це спричинить за собою? Чутки ходять різні, і ми вирішили уважно розібратися в темі, щоб донести до Вас коректну інформацію.

ЗМІСТ СТАТТІ:

  • Запахло відпусткою…
  • Закон про заборону VPN
    • Як це буде працювати?
  • Закон про заборону анонімності користувачів месенджерів
    • Як буде працювати закон про анонімності?

Запахло відпусткою…

Буквально лічені дні залишились до закриття сесії, але «виробники» законів вирішили перед відходом (на канікули) проголосувати за два проекти, що стосуються обмеження анонімності в додатках месенджерах і повної заборони віртуальних приватних мереж VPN сервісів анонимайзинга. Зазначені інструменти активно використовуються користувачами, щоб обходити блокування популярних сайтів. Але невже тепер все накриється мідним тазом»?

Але є надія, що прийняті закони не будуть підписані Путіним, який кілька років тому згадував, що інтернет – це вищий прояв демократії, і обмежувати його ніяк не можна. Крім президента, ще потрібно отримати схвалення з боку Ради Федерації. Тобто, шанси є, хоча і мізерні.

Раз вже депутатам захотілося плідно завершити сесію і «порадувати» народ подібними рішеннями, то нам залишається тільки розібратися в деталях.

Закон про заборону VPN

Він набирає чинності 01.11.2017. Суть зводиться до того, що не можна буде користуватися анонімайзер, зарубіжними проксі-серверами і ВПМ для того, щоб заходити на ресурси, внесені в «чорний» список Роскомнадзора та інших державних органів.

Варто відзначити, що сайти і сервіси, що надають подібні послуги, не будуть блокуватися. Але особлива увага в законі приділяється пошукових систем Yandex і Google, які будуть зобов’язані прибрати з видачі посилання на ресурси, через які можна обходити всі заборони. Якщо ж «пошуковики» порушать розпорядження, то за кожен факт буде виписаний чималий штраф – до 700 000 рублів.

Закон про заборону анонімайзерів і VPN – як це працює?

Як це буде працювати?

Стежити за виконанням закону доручають органам МВС і, звичайно ж, ФСБ. Вони повинні будуть відслідковувати діяльність не тільки Яндекс, Гугл, але і провайдерів, що надають доступ до інтернет послуг. Останні отримують «чорний список», і зі своєї сторони зобов’язані перекривати користувачам можливість відвідування недозволених сторінок.

У разі появи нових сервісів, які не встигли потрапити в перелік, хостинги (на яких розміщені ці сайти) зобов’язані надати правоохоронним органам особисті дані власників. Останнім направляється попередження, на яке потрібно дати відповідь протягом одного місяця. Інакше, джерело буде внесений у «блокувальну базу».

Варто відзначити, що в законі про VPN дозволяється використання віртуальних приватних мереж в комерційних цілях (на підприємствах та інших корпоративних об’єктах). Але немає конкретного опису, як розмежувати поняття «комерційне» та «особисте» використання. Ось вже і «намалювалася» одна лазівка для користувачів.

Закон про заборону анонімності користувачів месенджерів

Починає діяти 01.01.2018. Непоганий новорічний подарунок – головне встигнути привітати всіх друзів і партнерів у Telegram.

Почнемо з аналізу суті. Будь-який додаток, що використовується для обміну повідомленнями має запровадити обов’язкову ідентифікацію «абонентів» за № телефонів. Крім того, органи влади можуть у будь-який момент зобов’язати керівництво месенджерів робити масові розсилки користувачам з метою донесення важливої інформації. Наприклад, коли наближається ураган, сповіщати про евакуацію, і т. д.

Але, з іншого боку, МВС і ФСБ можуть забороняти сторонні розсилки, поширюють небезпечну інформацію серед «юзерів».

Закон про заборону анонімайзерів і VPN – як це працює?

Як буде працювати закон про анонімності?

Він не торкнеться діяльність Viber, WhatsApp, але безпосередньо торкнеться Агента Mail.ru і Telegram, які не використовують ідентифікацію за телефонним номером. На керівництво цих компаній покладається зобов’язання встановити договірні відносини з усіма мобільними операторами Росії. Це дозволить при реєстрації нових користувачів запитувати підтвердженням номери, що дасть можливість визначати особу абонента. За порушення закону передбачений штраф до 1 млн. рублів.

До речі, в документі не передбачено один момент – не всі існуючі користувачі купували СІМ карти офіційно, вказуючи свої особисті дані. А значить, їх анонімність залишиться недоторканою (принаймні, до прийняття чергових рішень з боку депутатів).

Також, в законі не вказано формат розсилок, які повинні провадитись за наказом влади. Хоча автори ФЗ і натякали, що месенджери не будуть застосовуватися в цілях політичної агітації. Але, хто його знає…

Також, адміністрація сервісів повинна буде припиняти будь-які спроби поширення інформації про наркотики, зброю і т. д. Цей момент не може не радувати, але чіткого механізму його реалізації немає.

Ми розглянули закон про заборону анонімайзерів і VPN. Якщо у Вас залишилися питання, чекаю на коментарі під статтею. Не всі моменти зрозумілі, тому розбиратися будемо по ходу справи.

З повагою, Віктор!