За що cyanogenmod любили більше чистого android і чому вона в підсумку провалилася

16

Зараз вже мало хто згадує стару кастомну прошивку cyanogenmod, але свого часу вона була найпопулярнішим стороннім пз для смартфонів. Її спільнота була настільки велика, що ця прошивка виходила практично на кожен випущений смартфон, нехай часто це відбувалося неофіційно. Однак, в якийсь момент вона просто перестала отримувати оновлення і на її місце прийшла lineageos, яка виявилася розроблена тими ж людьми, що і cyanogenmod. Розбираємося, чому так сталося і за що всім так подобалася ця прошивка.

3 особливості cyanogenmod, за які її любили

Cyanogen була не єдиною прошивкою зі своїми фішками і унікальними можливостями, але в підсумку вийшло так, що саме її функції виявилися до душі більшої частини користувачів і ентузіастів. Решта прошивки теж любили, але найчастіше вони були або перевантажені величезною кількістю зайвих фішок, або не мали їх зовсім, тому підходили не всім.

В першу чергу варто згадати, звичайно ж, про можливості застосування тем, заснованих на движку substratum. Такі теми дозволяли користувачам буквально створювати свою власну оболонку-міняти шрифти, іконки, їх ступінь заокруглення, зовнішній вигляд рядка стану і деякі дрібні елементи інтерфейсу, за типом повзунка яскравості. У той час як користувачі інших прошивок були змушені отримувати root і ставити xposed, а потім туди ще встановлювати модуль substratum, cyanogenmod надавала такі можливості з коробки і без танців з бубном — все, що потрібно було зробити, це знайти потрібну тему в play store або на просторах інтернету і застосувати її. З інших можливостей, cyanogenmod дозволяла включати відображення погоди і візуалізації спектру музики на екрані блокування, кастомізувати рядок стану, а також налаштовувати кнопки навігації, живлення і гучності.

Цей пункт налаштувань передбачив сьогоднішню істерію на тему конфіденційності — в той час, як google і apple навіть не замислювалися про введення подібних функцій, cyanogenmod вже дозволяла встановлювати код-паролі для конкретних додатків, а також обмежувати доступ (інакше кажучи, блокувати дозволи) всіх або окремо обраних програм до персональних даних, таким як контакти, повідомлення або журнал викликів. Якщо говорити простіше, то це була свого роду пісочниця, заспокійлива своєю роботою тих користувачів, яким було що приховувати навіть від cyanogen.

Незважаючи на відсутність gapps, які до сих пір в більшості випадків означає, що встановлені програми будуть жахливими і безглуздими, в разі cyanogenmod користувача зустрічали розроблені спеціально для цієї прошивки власні вбудовані додатки, виконані в єдиному стилі і не страждають від нестачі функцій. Здебільшого це були аналоги додатків google з відкритим кодом, але також чималу частку займали і власні розробки: файловий менеджер, диктофон, запис екрану, а також продуманий і функціональний еквалайзер audiofx.

Так чому cyanogenmod пішов?

Здавалося б, в цій прошивці було стільки хорошого, але вона все одно канула в лету. Незважаючи на величезну підтримку громади та неймовірну кількість шанувальників, cyanogenmod потребувала переосмислення та ребрендингу, тому що одного разу cyanogen inc. Спробувала вести велику гру, але не витримала цього.

Cyanogenmod побачила світ в 2010 році і почала впевнено набирати фанбазу. Так тривало кілька років, і в один момент, коли вже сформувалося величезне віддане співтовариство, в cyanogen inc. Вирішили почати грати по-крупному. Наслідком цього рішення стала cyanogen os-комерційна версія cyanogenmod, встановлена на деякі виходили тоді пристрої таких компаній як alcatel, bq, oneplus та інших.

На жаль, проект не здобув успіху, про що говорять спроби cyanogen inc. Обдурити громадськість і завищити кількість користувачів прошивки. У 2015 році компанія повідомила, що cyanogen os користуються 50 мільйонів користувачів, хоча пізніше зі звіту директорів стало відомо, що реальна цифра вдвічі менше — 25 мільйонів. Приблизно з цього моменту і почалися проблеми.

У червні 2016 року cyanogen inc. Повідомила про скорочення штату на 20%, тобто звільненню були схильні близько 30 співробітників компанії. Разом з цим її керівники вирішили припинити підтримку cyanogen os і її служб, що і сталося 31 грудня 2016 року. На офіційному сайті cyanogenmod повідомлялося, що разом з цим буде вбита і некомерційна версія прошивки.

Незабаром після цього був створений новий сайт «lineageos.org” , на якому після вищеописаних подій з’явилося повідомлення «так, це ми», а також розповідалося, що команда розробників cyanogenmod займається новою прошивкою під назвою lineageos, яка є форком cyanogen. Таким чином команда створила духовного спадкоємця cyanogenmod, який більше не має нічого спільного з компанією cyanogen inc., що зберегла права на відповідний бренд.

Зараз lineageos користується не меншою, а то і більшою популярністю, ніж її попередниця, адже в прошивку не стали привносити чогось кардинально нового-всі перераховані вище плюси збереглися, за винятком можливості зміни тим, що в підсумку частково реалізували самі google.