Як відрізнити чесні МФО від шахраїв

1-23-2021
Як відрізнити чесні МФО від шахраїв

Якщо терміново потрібні гроші, а взяти їх ніде, можна звернутися в  мікрофінансову організацію (МФО). Але будьте обережні: під вивіскою МФО можуть ховатися шахраї. Розповідаємо, чим небезпечні нелегальні організації і як від них захиститися. Якщо ви власник МФО, то рекомендую вам скористатися послугою інтеграції для МФО за кращою ціною.

Чому ризиковано звертатися до нелегалам?

Позичати у шахраїв так само небезпечно, як і довіряти їм свої гроші.

 • Злочинцям вигідно загнати вас в боргову яму.
  Згідно із законом МФО не можуть безмежно нараховувати відсотки, штрафи і пені за мікропозик . Навіть якщо прострочити виплати, ваш борг легальної МФО не може перевищити розмір позики більш ніж в 1,5 рази. Коли розмір боргу досягає цієї межі, МФО зобов’язана припинити нараховувати відсотки, штрафи і пені. Шахраї ж не обмежують себе – нерідко борг збільшується в десятки разів. Відомі випадки, коли у боржників відбирали квартири в рахунок погашення спочатку невеликого позики.
 • У вас можуть вибивати борг в прямому сенсі слова.
  Закон забороняє чорним кредиторам вимагати повернення боргів, навіть через суд. Але тим не менше вони передають борги нелегальним колекторам або самі використовують загрози, психологічний тиск і навіть фізичне насильство.
 • Ваші персональні дані виявляться під загрозою.
  Нелегали не упустять шансу скористатися даними вашого паспорта, банківського рахунку або карти, які ви їм надали при оформленні позики. Наприклад, вони можуть оформити інші кредити на ваше ім’я.
 • Ви втратите вкладені гроші.
  Деякі МФО мають право не тільки видавати позики, а й  залучати гроші приватних осіб і компаній . Але якщо під МФО маскувалися шахраї, наприклад організатори фінансової піраміди , вам доведеться розпрощатися зі своїми вкладеннями.

Перш ніж укласти договір з МФО, потрібно переконатися, що ви маєте справу з легальної і чесною компанією.

Правило № 1. Перевірте, чи входить організація в державний реєстр МФО

Професійний кредитор повинен бути включений в  список легальних фінансових організацій . Якщо компанія не має в державному реєстрі МФО, це шахраї, які маскуються під МФО.

Перш ніж зайти на сайт мікрофінансової організації, переконайтеся, що він промаркований синім кружечком з галочкою в пошукових системах «Яндекс» і Mail.ru. Якщо галочки немає, можливо, сайт просто не встиг отримати маркування. Але швидше за все, це сайт нелегалів – на нього краще не заходити.

Правило № 2. З’ясуйте, в яку саморегульовану організацію входить МФО

МФО зобов’язана бути учасником однієї з саморегульованих організацій (СРО) . Саморегульовані організації встановлюють професійні стандарти і контролюють роботу своїх учасників. На сайті кожної СРО є список МФО, які в неї входять.

Якщо ви не можете знайти МФО ні в одній з СРО, це тривожний знак. Можливо, її виключили з саморегулівної організації за порушення стандартів – з такою МФО краще не зв’язуватися.

Іноді сумлінна МФО може недовгий час відсутні в списку учасників СРО, якщо вона в цей момент переходить з однієї СРО в іншу. Але на такий перехід є 90 днів. Якщо МФО за цей термін не вступить в СРО, її виключать з державного реєстру МФО.

Правило № 3. Уважно вивчіть документи, перш ніж їх підписати

Навіть якщо ви маєте справу з МФО, яка значиться в державному реєстрі та складається в СРО, пильність не завадить. Своїм підписом в документах ви підтверджуєте, що повністю згодні з умовами, які пропонує вам компанія. Не поспішайте підписувати папери, якщо вам зрозумілі не всі пункти.

Згідно із законом ви маєте право взяти п’ять днів на роздуми і вивчення документів. За цей час умови договору для вас не можуть змінитися.

Особливу увагу зверніть на такі деталі:

1. Які документи вам пропонують підписати

Якщо ви берете гроші в борг, це може бути тільки договір споживчого або іпотечної позики і договір застави.

Ні в якому разі не підписуйте угоди і договори, які дозволяють продаж закладеного майна без рішення суду: договір відступного, купівлі-продажу або дарування. Інакше компанія отримає право продати вашу власність без вашого відома в разі прострочення виплат, навіть невеликий.

Якщо ви вирішили вкласти гроші в МФО, це повинен бути договір позики (організація займає у вас гроші).

2. Чи вірно вказані реквізити МФО

Обов’язково звірте дані в договорі і в державному реєстрі МФО : повне та скорочене найменування, ОГРН, ІПН, адреса. Шахраї нерідко копіюють сайти відомих МФО і використовують схожі назви, логотипи, шрифти. Звірка реквізитів в договорі дозволить уникнути пастки.

3. Які умови вам пропонують

Якщо ви збираєтеся взяти мікрозаем, на першій сторінці договору в правому верхньому кутку в квадратних рамках повинна бути вказана повна вартість позики у відсотках і в рублях.

Згідно із законом максимальна процентна ставка по короткостроковим мікропозик (до 1 року) – 1% в день. Тобто максимальна переплата, наприклад за 30 днів, складе 30%, а за 90 днів – 90%.

Якщо ви хочете інвестувати заощадження в МФО, в договорі має бути вказана прибутковість інвестицій : у відсотках річних або в рублях. Також там має бути прописано, коли вам повернуть вкладену суму і виплатять відсотки.

«Відкрийте вклад під вигідний відсоток»

Відкривати вклади можуть тільки банки. Ні МФО, ні будь-які інші фінансові організації не мають права пропонувати цю послугу. Якщо ви з таким зіткнулися, вас намагаються обдурити.

«Інвестуйте і займайте будь-які суми»

Розмір позик в МФО обмежений. Людина може отримати в одній організації не більше 1 млн рублів, якщо МФО є мікрофінансової компанією (МФК), і не більше 500 тис. Рублів, якщо МФО працює як мікрокредітной компанія (МКК), індивідуальний підприємець або юридична особа – максимум 5 млн рублів.

Розмір вкладень в МФО також обмежений. Інвестиції не можуть бути нижче 1,5 млн рублів. Причому вкладати гроші дозволено тільки в один вид МФО – мікрофінансові компанії (МФК). Якщо МФО пропонує вам обійти ці обмеження, вона порушує закон.

«Всі вкладення застраховані!»

Інвестиції в МФО не застраховані державою . Якщо вас переконують у протилежному, це обман.

Найчастіше мова йде про зовсім інший страховці. МФО може застрахувати своє майно або відповідальність своїх керівників – але не ваші гроші. Якщо компанія збанкрутує, швидше за все, ви не зможете повністю повернути свої вкладення.

Куди скаржитися на шахраїв?

Якщо ви зіткнулися з шахраями, які видають себе за МФО, варто повідомити про це в Банк. Прикладіть скріншоти шахрайського сайту або фотографії вивіски на вулиці. Регулятор зможе заблокувати цей сайт, а також зібрати і передати інформацію про шахраїв в прокуратуру.

Якщо ви вже встигли оформити позику або передати гроші брехунів, звертайтеся в поліцію. Перед цим зберіть якомога більше документів і інформації: договори, які ви зробили висновок, квитанції на грошові перекази.

Ніколи не замовчуйте випадки, коли вам зустрічаються шахраї. Злочинцям вигідно ваше бездіяльність. Чим раніше ви повідомите про них в поліцію, тим швидше їх зможуть зловити.

Якщо ж ви підписали договір з МФО, яка почала порушувати закон і правила, звертайтеся в Банк і в саморегульовану організацію, в яку входить ця МФО. За недоліки МФО можуть оштрафувати, а за грубі порушення – виключити з СРО і з державного реєстру МФО.