У накопичувачі samsung 970 evo plus непомітно змінився контролер, але гірше не стало

87

Слідом за western digital на заміні компонентів у складі твердотільних накопичувачів зловили компанію samsung. Увагу до питання привернув youtube-канал trendy player з азії, який виявив у продажу дві різні версії nvme-накопичувачів 970 evo plus об’ємом 1 тбайт і провів їх відеоогляд.

Джерело зображення: samsung

Канал порівняв два варіанти samsung 970 evo plus. Оригінальна версія накопичувача, що має артикул mzvlb1t0hblr, була випущена в квітні 2021 року. Вона оснащена контролером phoenix s4lr020 і 96-шарової флеш-пам’яттю tlc 3d nand з маркуванням k9dugy8j5b-dck0. Нова версія ssd, нещодавно з’явилася у продажу, має інший модельний номер mzvl21t0hblu, оснащена контролером elpis s4lv003 і укомплектована флеш-пам’яттю tlc 3d nand з маркуванням k9dugy8j5b-cck0.

970 evo plus: старий-ліворуч, новий-праворуч (зображення тут і нижче: 潮 玩 客 youtube)

970 evo plus: зверху-старий, знизу-новий

970 evo plus: старий-ліворуч, новий-праворуч

Головною відмінністю між версіями став контролер. Чіп elpis перекочував в нову версію 970 evo plus з більш молодий і продуктивної серії накопичувачів samsung 980 pro, і він орієнтований на інтерфейс pcie 4.0 x4. Тому підтримка pcie 3.0 x4 у новій версії 970 evo plus реалізується завдяки зворотній сумісності, причому режим pcie 4.0 у нього апаратно заблокований.

970 evo plus: зверху-старий, знизу-новий

Пам’ять в новій версії накопичувача теж 96-шарова tlc 3d nand, але, судячи з усього, використовує іншу упаковку. Додатковою відмінністю між версіями 970 evo plus є прошивка. У оригінального накопичувача прошита версія 2b2qexm7, у новій ревізії — 3b2qexm7.

Порівняльні тести обох версій показують неоднозначні результати. Наприклад, нова ревізія накопичувача з контролером elpis показує більш високі показники продуктивності в бенчмарках crystaldiskmark і as ssd.

970 evo plus: старий-зліва, новий-справа

Різниця в швидкості випадкового читання в один потік rnd4k q1t1 вище у нового накопичувача-82 мбайт/с проти 56 мбайт / с у старій версії. Тест as ssd теж вказує, що нова версія забезпечує більш високу швидкість випадкового читання блоків 4k, але при цьому володіє більш високими затримками.

970 evo plus: старий-ліворуч, новий-праворуч

970 evo plus: старий-ліворуч, новий-праворуч

970 evo plus: зверху — старий, знизу — новий

Інший аспект виявляє тест лінійного запису hd tune pro. Стара версія починає роботу зі швидкості 1750 мбайт/с і після заповнення виділеної кеш-пам’яті slc об’ємом 42 гбайт знижує її до 1500 мбайт/с. Нова версія накопичувача починає зі швидкості запису в 2500 мбайт/с і зберігає її до тих пір, поки не буде записаний обсяг інформації приблизно в 115 гбайт, що вказує на збільшений обсяг slc-кеша. Однак після цього продуктивність просідає до 800 мбайт/с. По всій видимості, в новій версії накопичувача використовуються кристали nand з більш високою ємністю, що знижує ступінь паралелізму масиву флеш-пам’яті.

970 evo plus: старий ліворуч, новий праворуч

На практиці швидкість лінійного запису буде залежати від розміру переданого файлу. Тести двох версій накопичувачів 970 evo plus проводилися при записі файлів об’ємом 156 гбайт. У цьому випадку обидві версії ssd справляються із завданням за однаковий час. При передачі ще більших файлів стара версія накопичувача безумовно вирветься вперед. Зате при розмірі файлу менше 115 гбайт нова версія буде відчутно швидше.

Оглядачі також звернули увагу що нова версія накопичувача з контролером elpis гріється при роботі трохи сильніше.

У сучасних реаліях дефіциту напівпровідників заміна компонентів у складі ssd зустрічається досить часто. І до тих пір, поки даний факт не робить негативного впливу на продуктивність і непомітний для кінцевого споживача, проблеми це, як правило, не створює. Однак бувають і випадки, коли виробники помітно погіршують характеристики своїх ssd.

Технічна специфікація серії накопичувачів 970 evo plus: зліва-стара, праворуч-нова

На щастя, у випадку з 970 evo plus можна говорити про деяке поліпшення характеристик за рахунок застосування більш нового контролера і більш вигідною для середньостатистичних користувачів стратегії slc-кешування. Однак якщо комусь до душі стара версія накопичувача, то відрізнити її не складе труднощів. Старі і нові варіанти 970 evo plus продаються в різних упаковках і мають різні артикули.