У китаї побудована діюча модель термоядерного реактора

21

За словами одного з провідних вчених, китай зможе виробляти електроенергію за допомогою пропонованого “штучного сонця” вже через десять років, якщо проект отримає остаточне схвалення уряду.

Будівництво реактора ядерного синтезу може бути завершено до початку 2030х років, якщо офіційний пекін дасть добро, сказав професор сонг юнтао співробітникам засобів масової інформації на конференції з контролю за викидами вуглецю в пекіні в неділю.

Технологія термоядерного синтезу, також відома як штучне сонце, може забезпечити нескінченний запас чистої енергії, імітуючи процес ядерного синтезу на сонці, хоча технічні складності значні, і спроби міжнародного співтовариства розробити дану технологію зіткнулися з труднощами і зростаючими витратами.

Керівництво країни попросило вчених провести підготовчі роботи по створенню китайського випробувального реактора термоядерного синтезу (cfetr), включаючи проектування і будівництво великого випробувального центру в місті хефей. Але сонг, директор інституту фізики плазми в хефеї, повідомив beijing news, що остаточний дозвіл ще не отримано.

Мета цього проекту полягає в тому, щоб cfetr став першою установкою, що виробляє електроенергію за рахунок тепла термоядерного синтезу. Для цього необхідно контролювати роботу екстремально гарячого газу-водню, температура якого в реакторі повинна досягати 100 мільйонів градусів цельсія (180 мільйонів за фаренгейтом) або навіть перевищувати їх.

На першому етапі роботи реактор розрахований на отримання стабілізованого виходу потужності – необхідної для вироблення електроенергії – в 200 мегават, що приблизно відповідає потужності невеликої вугільної електростанції.

Китайський термоядерний реактор, ймовірно, не буде першим у світі: будівництво міжнародного термоядерного експериментального реактора ( iter ) на півдні франції майже завершено, і він може бути запущений до 2025 року.

Але після численних затримок з моменту початку будівництва в 2007 році ітер став найдорожчим міжнародним науковим проектом в історії, який обійдеться країнам-учасницям, включаючи китай, в суму від 45 до 65 мільярдів доларів сша. І хоча він вперше втілить в життя ідею штучного сонця, вироблене ним кількість тепла не може бути стійким, щоб генерувати достатньо енергії для виробництва електрики, як це робить китайський реактор.

Сонг сказав, що китай та інші країни сприяють і стежать за прогресом у франції, використовуючи знання і технології, розроблені для iter, для вдосконалення своїх власних проектів термоядерних реакторів-гонка за їх розробку розгорається.

“сша запропонували виробляти електроенергію за допомогою експериментальних електростанцій ядерного синтезу, побудованих державними і приватними компаніями в період між 2035 і 2040 роками”, – сказав сонг. “великобританія запропонувала поставити енергію ядерного синтезу на комерційну основу до 2040 року”.

Китайські дослідження в області термоядерного синтезу спочатку проводилися з використанням російського обладнання і технологій, але в останні роки, за словами сонга, китай зайняв лідируючі позиції в цій галузі.

У травні на моделюючому пристрої в хефеї була створена палаюча плазма з температурою 150 мільйонів градусів цельсія, яка підтримувалася на стабільному рівні більше 100 секунд, що є світовим рекордом. Вчені утримували гарячий газ, який був надзвичайно непередбачуваний і міг зруйнувати все, чого б він не торкнувся, за допомогою надсильного магнітного поля, створеного на основі надпровідників.

Сонг сказав, що наступною метою китайського проекту буде збільшення тривалості горіння до 400, а потім до 1 000 секунд.

Китайські вчені експериментують з отриманням безмежної чистої енергії за допомогою термоядерних реакцій

“розвиток ядерного синтезу із застосуванням технології магнітного утримання йде такими ж стрімкими темпами, як розвиток чіпів центрального процесора комп’ютера”, – сказав він.

За словами сонга, ця розробка принесла позитивні результати і в інших галузях. Завдяки досягненням у дослідженнях термоядерного синтезу, китайські виробничі потужності з випуску надпровідних матеріалів збільшилися в 10 000 разів, зазначив він.

Надпровідникова продукція необхідна в самих різних галузях, від транспорту до медичного обладнання, і зростання виробництва дозволяє значно знизити її ціну.

“від 60 до 70 відсотків надпровідникових компонентів за кордоном закуповується в китаї”, – сказав сонг.

Китайський уряд планує почати масове будівництво термоядерних електростанцій до 2060 року – крайнього терміну для досягнення поставленої країною мети щодо забезпечення вуглецевої нейтральності навколишнього середовища.

Раніше повідомлялося, що в массачусетському університеті