Огляд накопичувача patriot viper vp4300: чесний pcie 4.0 ssd з двома радіаторами в комплекті

19

У виробників твердотільних накопичувачів другого-третього ешелону, бажаючих увійти в сегмент рішень для настільних пк верхнього рівня, сьогодні є не так багато можливостей. Причина-відсутність вибору потужних контролерів для ssd з інтерфейсомрсіе 4.0 x4, які не підтримують цей інтерфейс формально, а можуть реально користуватися його перевагами, пропонуючи лінійні швидкості понад 7 гбайт/с. Фактично, сьогодні цій вимозі задовольняє лише два чіпа: phison ps5018-e18 і innogrit ig5236. У теорії існує ще й третій контролер, silicon motion sm2264, але в реальності його поки ніхто не бачив.

Якщо зіставити паспортні характеристики перерахованих рішень, то першість виявиться на стороні фантомного варіанту silicon motion, а друге місце по продуктивності займе phison e18.

При цьому за поширеністю в реальних продуктах лідирує платформа phison: контролер e18 вже застосовують у своїх ssd такі компанії, як corsair, gigabyte, klevv, msi, mushkin, pny, sabrent, seagate і team group. Однак і опинився на третьому місці за потужністю контролер innogrit по популярностінаходітся не на останньому місці. На це рішення, яке є плодом роботи групи колишніх інженерів marvell, роблять ставку не найостанніші гравці на ринку ssd — adata, lexar, patriot і plextor, що може служити переконливим підтвердженням його спроможності.

Таким чином, відповідаючи на питання, який з продуктивних pcie 4.0-накопичувачів варто придбати для сучасної системи на базі процесорів amd zen 2/zen 3, intel rocket lake або alder lake, зараз можна назвати як мінімум чотири гідних варіанти. Перші два-це добре знайомі нам samsung 980 pro або wd black sn850 (обидва з фірмовим оригінальним апаратним дизайном), а два інших – різноманітні накопичувачі на контролерах phison ps5018-e18 і innogrit ig5236, як виконані відповідно до еталонного дизайну, так і спроектовані виробниками ssd самостійно. Рішення лідерів ринку ми вже досконально проаналізували у відповідних оглядах, а ось платформи незалежних розробників досі були обділені увагою. Тому саме час дати старт серії оглядів про підготовлені виробниками другого-третього ешелонів накопичувачі з інтерфейсом pcie 4.0, які повинні скласти конкуренцію флагманським пропозиціям samsung і western digital.

Головний герой сьогоднішнього матеріалу-накопичувач patriot viper vp4300, побудований на платформі innogrit ig5236 і укомплектований tlc 3d nand-пам’яттю виробництва micron. На перший погляд цей ssd схожий на adata xpg gammix s70, який вже був протестований деякий час назад-це дійсно так, але між ними є і важливі відмінності. За минулий час innogrit переробила мікропрограму, підтягнувши і перебалансувавши продуктивність, але найголовніше — спробувала зробити що-небудь з спостерігався раніше пекельним нагріванням. І в продукті patriot ці зміни знайшли своє місце: viper vp4300 прийшов на ринок помітно пізніше накопичувача adata і тому він відрізняється від перших версій xpg gammix s70 з точки зору користувацького досвіду. У цьому огляді ми спробуємо з’ясувати, що насправді змінилося, і постараємося встановити, яке місце серед передових pcie 4.0 ssd сьогодні можна відвести новому viper vp4300.

#зовнішній вигляд і внутрішній пристрій

Знайомство з patriot viper vp4300 почнемо найнесподіванішим чином – з комплекту поставки. Зазвичай ми не приділяємо увагу цьому аспекту-кому яка справа, в якого кольору упаковкепоставляется накопичувач? але з пропозицією patriot випадок особливий. Справа в тому, що тут в коробку з ssd вкладені вкрай нетипові, але важливі приналежності-цілих дві (!) пасивні системи охолодження, які можна встановити на накопичувач за своїм вибором. Перша система – чорний алюмінієвий радіатор розміром 72 × 22 × 4 мм з невеликим, але агресивним ребрами. Друга-тонка графенова пластина, яка може підійти в тому випадку, якщо накопичувач планується встановити в ноутбук.

Обидва варіанти охолодження забезпечені клейкою термопрокладкою, тому користувач без зусиль зможе встановити на ssd той чи інший варіант охолодження. І навіть обидва разом-за словами patriot, це теж не забороняється. Як зазначено в керівництві користувача, ефективність охолодження можна додатково збільшити, якщо на ssd спочатку наклеїти графенову пластину, а потім на неї поставити алюмінієвий радіатор.

Що стосується власне накопичувача, то viper vp4300 поставляється у вигляді плати формату m. 2 2280, мікросхеми на якій розташовуються з обох сторін. Частина поверхні накопичувача прикриває технічна етикетка із зазначенням модельного і серійного номерів – вона розташована на зворотному боці ssd.

Навіть швидке знайомство з компонентами, розташованими на друкованій платі, дає розуміння, що перед нами продуктивна модель. Контролер innogrit ig5236, на якому грунтується patriot viper vp4300, виглядає як процесор в мініатюрі – для нього вибрано не найтиповіше виконання fcbga. І це зовсім не дивно, адже мова йде про продуктивне чотирьохядерне рішення з вісьмома каналами для підключення масиву флеш-пам’яті, 32-бітним dram-інтерфейсом і зовнішньою шиною pcie 4.0 x4. Чіп ig5236 виробляється по сучасному 12-нм finfet-техпроцесу на виробничих потужностях tsmc і сумісний практично з будь-якими видами 3d nand, що використовують частоту інтерфейсу до 1200 мгц.

Поруч з контролером на viper vp4300 розташовується буферний чіп ddr4 sdram виробництва компанії sk hynix. У нашому випадку – а ми розглядаємо накопичувач об’ємом 1 тбайт – ємність мікросхеми становить 512 мбайт. На зворотному боці плати ssd знаходиться друга точно така ж мікросхема, так що повний обсяг dram-буфера у viper vp4300 1 тбайт становить 1 гбайт, як і належить флагманському накопичувачу.

Однак чотири мікросхеми флеш-пам’яті, розосереджені по обидва боки плати, такого ж нестримного оптимізму не викликають. Хоча їх корпусуванням займалася сама patriot і маркування на цих чіпах ні про що конкретне не говорить, відомо, що в них використані кристали 96-шарової tlc 3d nand четвертого покоління компанії micron. Проблема тут в тому, що зараз на ринку в ходу вже більш сучасна 176-шарова пам’ять п’ятого покоління, яка приблизно на третину швидше. Але, на жаль, зістикувати її з контролером innogrit ig5236 неможливо, оскільки вона використовує непідтримуваний в ньому 1600-мгц onfi-інтерфейс.

Ще один недолік стосується ємності пристроїв tlc 3d nand, які застосовані в складі viper vp4300 – вони 512-гігабітні. Це означає, що кожна мікросхема флеш-пам’яті містить всередині себе по два кристала флеш-пам’яті, що дає в терабайтному накопичувачі лише дворазове чергування пристроїв nand в каналах контролера. Отже, версія viper vp4300 1 тбайт не володіє максимально можливою для платформи innogrit ig5236 продуктивністю.

І ще одна цікава деталь: дизайн друкованої плати patriot viper vp4300 не такий, як у розглянутого нами раніше рішення adata на тій же апаратній платформі. Тому можна припустити, що оптимізації, яких чекала patriot, зволікаючи з випуском vp4300, зачіпають не тільки мікропрограму.

#технічні характеристики та особливості роботи

Відмінності viper vp4300 від інших накопичувачів на базі контролера innogrit ig5236 компанія patriot постаралася підкреслити навіть на рівні специфікацій. З точки зору паспортних характеристик її продукт перевершує майже всі аналоги, включаючи і adata xpg gammix s70. Причому це стосується не тільки продуктивності, але і показників витривалості.

Patriot viper vp4300 існує в двох модифікаціях-ємністю 1 і 2 тбайт — і якщо вірити специфікаціям, то молодша версія поступається старшій лише в швидкості послідовного запису, що пов’язано з меншим паралелізмом масиву флеш-пам’яті.

Втім, говорячи про заявлені характеристики, набагато важливіше відзначити високі показники витривалості. Patriot вказує, що за час життя її флагманські накопичувачі можна без втрати гарантії перезаписати 1000 разів, що перевищує типові обмеження, що виставляються іншими виробниками, включаючи лідерів ринку. При цьому у накопичувачів серії viper vp4300 досить невеликий розмір резервної області – всього 7 % від повної ємності. Тому оптимістичні декларації patriot щодо ресурсу пов’язані, по всій видимості, з вірою в закладений в контролер ig5236 фірмовий алгоритм корекції помилок innogrit 4k ldpc ecc.

Окремо відзначимо, що viper vp4300 чудово працює в складі ігрової консолі playstation 5. Він не тільки відповідає рекомендаціям sony за швидкісними показниками, але і відмінно поміщається в відведений дляНакопичувача відсік разом з встановленим на нього комплектним радіатором.

Але перераховані переваги viper vp4300 виливаються в те, що він і коштує дорожче інших флагманських рішень з інтерфейсом pcie 4.0. Наприклад, у порівнянні з adata xpg gammix s70 на тому ж контролері його ціна вище приблизно на чверть. І така картина спостерігається не тільки на російському, але і на глобальному ринку, в результаті чого накопичувач patriot виявляється дорожче, ніж навіть samsung 980 pro або wd black sn850.

При цьому, якщо заглибитися в нюанси алгоритмів роботи patriot viper vp4300, то з’ясується, що з ним все нетак добре, як видається на перший погляд. Головна проблема криється в досить повільному масиві tlc 3d nand, який зібраний з 96-шарової флеш-пам’яті одного з минулих поколінь. Побачити, у що це виливається на практиці, можна за допомогою тесту безперервного запису файлів на накопичувач, яким ми перевіряємо принципи роботи slc-кешування. У ньому задіюються стандартні для windows операції однопоточного копіювання файлів на випробуваний ssd, причому тест проводиться триразово: для повністю чистого ssd; для ssd, заповненого даними наполовину; і для ssd, який повний на три чверті.

Початкові ділянки всіх трьох кривих швидкості виглядають стандартно – при записі в slc-кеш patriot viper vp4300 1 тбайт може забезпечити копіювання зі швидкістю 2,3 гбайт/с, і це цілком типова величина для сучасних pcie 4.0 ssd. У будь-якому з трьох випадків накопичувач дозволяє заповнити в такому режимі приблизно третину від наявного в наявності вільного місця. Але далі, після припинення роботи slc-кешування, швидкість падає спочатку до 1,2 гбайт/с, а потім майже відразу до 0,6 гбайт/с, що досить повільно. Наприклад, samsung 980 pro, з яким збирається конкурувати viper vp4300, при прямому запису в масив tlc-пам’яті може забезпечити продуктивність на рівні 1,8 гбайт/с.

В результаті, повне заповнення файлами терабайтного накопичувача patriot займає майже 19 хвилин, в той час як забити файлами samsung 980 pro 1 тбайт можна за 8,5 хвилини. Але, на щастя, при читанні недолік швидкості масиву флеш-пам’яті viper vp4300 непомітний. Прочитати засобами windows всі дані з будь-якого сучасного pcie 4.0 накопичувача можна за 7-8 хвилин, результат новинки patriot потрапляє в цей інтервал.

Зате до чуйності контролера innogrit ig5236 при обробці операцій trim важко пред’явити будь-які претензії. Patriot viper vp4300 відноситься до числа накопичувачів, які справляються зі звільненням флеш-пам’яті без шкоди для паралельної активності. У практичному експерименті після видалення файлу об’ємом 64 гбайт помітно лише двосекундне збільшення часу відгуку ssd, але не зниження швидкості читання. Як це виглядає в деталях, відображено на наступному графіку, де показано швидкодію випадкового читання і його латентність під час виконання команди trim, наступної за видаленням файлів.

Правда, як видно за графіком, короткочасні «викиди» латентності при зверненні до даних можуть траплятися і через досить значний час після операції стирання. Але це навряд чи можливо помітити при практичному використанні ssd.

⇡#програмне забезпечення

Ніяких сервісних інструментів для patriot viper vp4300 виробником не пропонується. Однак для цього накопичувача є окрема утиліта для оновлення версій мікропрограми, і з нею власникам цього ssd, судячи у всьому, доведеться мати справу із завидною періодичністю.

Накопичувачі на базі контролера innogrit ig5236 чимось нагадують ssd з 2010-х років: свіжі прошивки для них виходять раз у раз, причому оновлення мікропрограми привносять помітні зміни в алгоритми роботи, про що, правда, розробники вважають за краще не говорити у відкриту.

Крім того, в частих оновленнях є і певна небезпека: заміна мікропрограми накопичувача – потенційно деструктивний процес, при якому можна позбутися не тільки всіх даних на ssd, але і, якщо щось піде не так, самого накопичувача.