Огляд asus rog crosshair viii dark hero: материнка спеціально для оверклокерів

19

Зараз, після наповнення ринку процесорами amd п’ятитисячної серії, багато беззастережно вибирають для високопродуктивної системи ryzen. Вибирають нерідко з прицілом на подальший розгін, щоб камінь по-повній «відпрацював» свою чималу ціну. Яку плату взяти, щоб з хорошою системою харчування та великою кількістю різноманітних функцій? наприклад, rog crosshair viii dark hero, яка детально описана нижче.

Технічні характеристики

 • форм-фактор: atx (305×244 мм).
 • процесорний роз’єм: socket am4.
 • системна логіка: amd x570.
 • оперативна пам’ять: 4 x dimm, ddr4-2133…5100, до 128 гбайт.
 • звук: rog supremefx 7.1 (es9023p dac).
 • мережа дротова: 2,5 гбіт ethernet (realtek rtl8125-cg), 1 гбіт ethernet (intel i211-at).
 • мережа бездротова: wi-fi 802.11 ax 2×2, bluetooth 5.1 (intel wi-fi 6 ax200).
 • слоти розширення: 3 x pciex16, pciex1.
 • накопичувачі: 8 x sata iii 6 гбіт/с, 4 x m. 2 nvme / sata iii 6 гбіт/с 2280/22110.
 • задня панель: 8× usb 3.2 gen 2, 4× usb 3.2 gen 1, 2× sma, 2× ethernet, 5× 3,5-мм джек, оптичний вихід s/pdif, кнопки clear cmos і bios flashback.

На момент написання огляду ціна материнської плати становить 37 000 рублів.

Комплектація

Коробка велика, з щільного картону, в чорно-червоній кольоровій гамі. Хоча, в даному випадку більше чорної, в дещицю назві плати (dark hero).

Комплект стандартний, з усіма проводами-кабелями. Варто відзначити, що це тестовий семпл, який вже походив по руках і кілька, кхм, схуд по комплекту.

Добре, що на працездатності плати це не позначилося.

Зовнішній вигляд

Crosshair viii dark hero позбавлена червоних відтінків в забарвленні, а чорного, як у всіх продуктах rog, багато. З декору залишилися лише підсвічені логітіпи серії.

Завдяки чіпсету amd x570 (або, кажучи точніше, його тепловиділенню) можна сказати, що вся материнська плата — це один великий радіатор. Область навколо процесора майже завжди “окупована” системою охолодження системи живлення, а тут і весь простір навколо слотів розширення забито тепловідводами.

Це не єдиний монолітний “шматок”, а три незалежні алюмінієві конструкції: два радіатора m. 2 і один системної логіки.

Інженери виробника все-таки вирішили відмовитися від активного охолодження, зробивши упор на велику масу і площу оребрення алюмінієвої пластини. Розрахунок, в принципі, виправданий, враховуючи, що практично у всіх системах з x570 буде встановлена відеокарта, активно продуває вентиляторами материнську плату.

Настільки рясним нагріванням невелика мікросхема зобов’язана впровадженню шини pci express четвертої версії.

Сам чіпсет забезпечує працездатність 8 портів usb 3.2 gen2, 4 портів sata і 16 ліній pci express під додаткові контролери і карти розширення.

Власне, з трьох pci express x16 останній (третій, найдальший) отримує свої 4 лінії від x570. На ньому ж “висить” єдиний слот pci express x1.

Навколо сокета am4, здатного прийняти процесори серій 2000, 3000, 4000 і 5000, розташована система живлення з великим двоскладовим радіатором.

За сучасними мірками він невеликий, а кожух пластиковий (іноді теж алюмінієвий, частина радіатора силової частини перетворювача).

Сам перетворювач 16-фазний, силові збірки і дроселі розташовані буквою «г» навколо сокета.

Керує збірками texas instruments x95410rr контролер asp1405i, розпаяний поруч. Кожна збірка може пропускати струм до 90 ампер, що при такому числі паралельних фаз (навіть якщо вважати тільки 14 фаз для ядра процесора) забезпечує хороший запас по струму. Можна встановлювати будь-які існуючі процесори серій з 2000 по 5000 включно і розганяти їх, не боячись перевантаження перетворювача.

Під m. 2-накопичувачі передбачено два роз’єми; ближній до процесора підтримує тільки nvme ssd, в дальній (який m. 2_2) можна встановлювати як nvme, так і sata ssd. Максимальна довжина накопичувача в слотах-80 і 110 мм відповідно.

Під sata розвели цілих 8 роз’ємів, зібравши для компактності все в одну колодку.

Задня панель через відсутність відеовиходів виглядає злегка незаповненою, зате кількість usb версії 3.2 gen 2 довели аж до восьми. Крім того, є чотири 3.2 gen 1, два rj45, sma-гнізда під антени wi-fi-модуля, п’ять 3,5-мм мініджеків, оптичний вихід і дві кнопки (bios flashback і clear cmos).

Модуль бездротової мережі змонтований там же, в колодці роз’ємів на задній панелі. Плату уклали в металевий екран. Контролер intel ax-200ngw забезпечує працездатність wi-fi 802.11 ax і bluetooth 5.1.

Звук-фірмовий rog supremefx 7.1 з цифро-аналоговим перетворювачем es9023p і підсилювачем rc45801 для гарної «прокачування» навушників з різним імпедансом.

З дрібних корисних функцій можна відзначити точки для контролю напруг на процесорі і оперативної пам’яті.

Також розпаяли окремі кнопки для включення і перезавантаження системи, безпечного завантаження і» азотного ” (ln2) режиму.

Post-індикатор подвійний, з чотирьох окремих різнокольорових світлодіодів і двознакового індикатора. Перший зручний при віддаленому контролі ходу завантаження (за кольором світіння), другий — для уточнення коду помилки при виникненні проблем.

Під вентилятори розпаяно 8 чотирипінових роз’ємів, два з них допускають підключення споживачів потужністю до 36 ват. Під rgb-стрічки є два адресних і два “звичайних” роз’єми, під п’ятивольтові і дванадцятивольтові стрічки відповідно.

Uefi-оболонка bios

Після натискання кнопки del (або f1) потрапляємо в «спрощений» режим (ez mode) uefi-оболонки. На екран органічно виводяться базові дані: температури, частоти, швидкості вентиляторів.

Автонастроювання продуктивності системи (він же авторозгон) можна виконати за допомогою схожого за назвою пункту в меню ez tuning wizard.

Якщо ж є бажання самостійно налаштовувати систему і розігнати комплектуючі, то з часом стане в нагоді розділ my favorites. Сюди можна вивести найбільш часто використовувані настройки.

Ai tweaker-великий розділ, багатий налаштуваннями частот, множників, напруг, таймінгів, технологій. Більше третини всього» багатства ” присвячено функціям розгону і тонкого підстроювання подаються на процесор напруг, що особливо цінно при підвищенні частот топових процесорів.

Налаштування додаткових контролерів, режимів роботи портів, накопичувачів і деяких функцій процесора зібрані в розділі advanced.

Оцінити температурний режим комплектуючих, рівень видаваних блоком живлення напруг і обороти вентиляторів можна в розділі monitor.

А зарегулювати обороти всіх підключених до матплати вентиляторів, щоб обороти відповідали температурам і навантаженню, можна в міні-утиліті q-fan. Доступні як базові профілі, так і» ручне ” промальовування кривої залежності оборотів від температури.

Інші міні-утиліти зібрали в розділі tool. Крім банальностей на зразок оновлення прошивки і активації armory crate є можливість очистити ssd, подивитися таймінги з spd кожного модуля, зберегти профіль.

Відгук

Материнській платі asus rog crosshair viii dark hero саме місце в системі оверклокера. Мінімум візуальної складової, максимум корисних для ентузіаста функцій. Для повноти картини не вистачає виносного пульта з можливістю змінювати параметри, не заходячи в bios і windows-утиліту. На жаль, за все багатство доведеться заплатити, і ціна на «темного героя» кусається: від 37 тисяч рублів і вище. Але, якщо вже викладати 40-50 і більше тисяч за багатоядерник, то і материнську плату варто підібрати так, щоб розкрити весь потенціал процесора.

плюси

 • продумана розводка.
 • потужна система живлення та охолодження.
 • wi-fi стандарту ax.
 • мінімум “прикрас”.