Антивірус для Android – який краще скачати?

526

Доброго дня. В нинішній час вже ні для кого не секрет що віруси, рано чи пізно потихеньку “облаштовуються” в смартфонах. Основна маса користувачів вже практично не працює на архаїчних ПК, воліючи використовувати месенджери, додатки та інші радощі життя на смартфоні. Вірусописьменники також не обійшли ринок мобільних пристроїв стороною – не так давно був запущений вірус, що перехоплює доступ до онлайн-банку без відома власника.

Технічно, проблема в тому, що двофакторна авторизація (підтвердження кодом смс) спочатку замислювалася як надійний бар’єр для шкідливих програм і вірусів. Тепер цей бар’єр подолано – оскільки повідомлення приходить на вже заражене пристрій, перехопити код доступу і вивести гроші не так вже й складно. Так давайте ж розберемося в сучасних системах захисту смартфонів і дізнаємося про те, антивірус для Android, який краще.

ЗМІСТ СТАТТІ:

 • Розвиток шкідливого ПЗ на мобільних пристроях
 • З чого все починалося?
  • Колапс i-mode
  • JAVA
  • Symbian
  • Windows Mobile
  • Андроїд
  • Вірус Geinimi
 • Антивірус для Android, який найкраще захистить
  • Kaspersky
  • CM Security Master
  • AVG
  • Dr.Web
  • Security 360

Розвиток шкідливого ПЗ на мобільних пристроях

Взагалі, тема вірусів практично неосяжний, так як переповнення ринку смартфонів європейських виробників (останнім часом вклинилися і китайці) призвело до того, що віруси для Андроїд почали потихеньку еволюціонувати. Тут простежується загальна тенденція – чим більше користувачів відходить від комп’ютерів і починає користуватися смартфонами – тим частіше з’являються шкідливі програми.

Все-таки ринок мобільних пристроїв і загальна інфраструктура (з телефону можна управляти коштами, спілкуватися в соц. мережах або месенджерах або просто працювати) це ласий шматок для всякого роду зловмисників. За допомогою планшета або смартфона сучасна людина значно спрощує собі життя.

А “святе місце порожнім не буває”, як мовиться, популяризація портативних мобільних пристроїв привела багатьох любителів “підзаробити” не найчеснішим чином. Не обійшлося і без протидії – зараз на ринку досить антивірусів для Android, покликаних захистити як сам гаджет, так і інформацію.

З чого все починалося?

Взагалі, поява мобільних телефонів (кнопкових) збільшило спроби впровадження сторонніх шкідливих програм в серійні прошивки в рази. Але особливості програмної платформи + закрита файлова система (у тієї ж Nokia наприклад) не залишали жодних шансів шкідників різного роду.

Справа в тому, що віруси на тому ж Windows з’явилися саме з-за того, що особливості традиційної операційної системи комп’ютера допускають повноцінне втручання в системні файли забезпечують стабільну роботу. Незахищені порти, загальна неграмотність та інші ознаки масової комп’ютеризації як раз і забезпечували широкий діапазон для “бойових” дій проти користувача і його комп’ютера.

А спробуйте зробити що-то з кнопковим пристроєм від Nokia або Samsung. Мало того, що вони працювали на окремій програмній платформі (що дуже сильно відрізняється від традиційних ОС) так і бар’єрів на шляху простого користувача виникало чимало (той же корейська E250 не дозволяв навіть переносити музику з телефону на флеш-карту, наприклад). А вже відтворення музичних файлів з носія і зовсім було нездійсненною мрією. Все-таки закрита мобільна платформа технічно зовсім не схожа на звичну архітектуру комп’ютера.

Отже, чим менше оболонка, тим легше його контролювати. А вже про те, що кваліфікованих розробників мобільних платформ і зовсім можна було перерахувати по пальцях, і говорити не варто. І практично всі працювали на виробництві мобільних пристроїв і смартфонів, так як знання такої вузькоспеціалізованої спрямованості навряд чи згодилися де-небудь ще.

Лікувалися подібні обмеження патчами і іншими програмними додатками, які розробляли часто простими програмістами що називається «з народу». Основний склад таких активістів вивчав мобільну платформу самостійно, не маючи відповідної освіти. Тим не менше – “народний” внесок навряд чи можна недооцінити.

Антивірус для Android – який краще скачати?

Варто зауважити, що подібна ситуація спостерігалася не у всіх – той же Siemens Mobile вже на заході своєї історії випустив лінійку стільникових у середньому сегменті (65-75 серія) з дуже сирим програмним забезпеченням, що зіграло в кінцевому рахунку, тільки на руку, любителям модернізувати власні гаджети самостійно.

Поки в компанії точилися міжусобні війни, народні умільці писали цілі утиліти і скрипти, які розкривають величезний пласт недопрацьованих програмних рішень. Навколо німецьких апаратів того часу зібралося велике співтовариство патчеписателей і простих прихильників. Для того, щоб розуміти масштаб того, що відбувалося варто лише дізнатися, що на декількох моделях телефонів з вищезгаданої серії, примудрилися збільшити об’єм внутрішньої пам’яті (що для решти здавалося швидше за уявою, а не реальністю).

Насправді ніякої магії в цьому не було – урізавши частина платформи (видаливши частину системної графіки і кілька блоків в прошивці) можна було збільшити об’єм внутрішньої пам’яті на 1-2 мегабайта. У нинішню епоху верховенства Android і iOS це здасться смішним, але на той момент пам’ять телефону обмежувалася 10 мегабайтами, що робило модернізацію дійсно корисною процедурою і надбавка була цілком собі відчутною.

Особливість файлової системи Siemens все-таки дала хід першим шкідливим програмам. Можливість кастомизирования програмної оболонки (з допомогою тим, що включають в себе оригінальні скрінсейвери, анімацію додатків тощо) призвело до того, що один з перших шкідливих файлів з’явився саме серед Сіменс. І без того прошивка сира побивалася видозміненим файлом теми. А зокрема – відео, переформатированное під колірну схему вибивало телефон в глибокий аут тут же, як тільки користувач намагався встановити нове оформлення, запустивши файл.

На особистому досвіді – співробітники одного із сервісних центрів компанії в регіонах так і не змогли відновити мобільник «убитий» подібним чином в ремонт і замінили на новий по гарантії. Благо особливого поширення такі файли не отримали, так як можливості поширення через інфрачервоний порт (а саме він тоді був основним засобом передачі файлів) були дуже обмежені Bluetooth а був в основному у апаратів преміального сегмента. Що таке мобільний антивірус тоді і зовсім ніхто не знав.

Колапс i-mode

Азіатський ринок телефонів на той момент сильно відрізнявся від європейського не стільки користувальницьким інтерфейсом і функціоналом, скільки абсолютно іншим підходом до розробки мобільного ПЗ. Вже у 2000-му році клієнтам одного японського оператора зв’язку “пощастило” на власному прикладі оцінити всі принади мобільного шкідництва.

Сервіс розважальних послуг I-mode давав можливість скачати файли і брати участь в різних обговореннях в режимі реального часу. Як раз в момент одного з таких голосувань чималу кількість учасників мережі початок самостійно додзвонюватися в поліцейську ділянку без людської участі. Мережа як водиться, була перевантажена. Всього зареєстрували близько 500 дзвінків. Після детального аналізу було встановлено, що оператор, на момент розробки та налагодження сервісу залишив програмну «пробій» в i-mode чим негайно скористалися зловмисники (останній подібний випадок стався не так давно – у 2016-му – на цей раз атаку припинив антивірус AVG).

Антивірус для Android – який краще скачати?

Встановити причину і мотиви атаки так і не вдалося, і істерія потроху зійшла на немає. До слова сказати, ця технологія, попри наполегливі спроби впровадження, фахівцями МТС так і не прижилася ні в Росії, ні в республіках колишнього СРСР, а тому, японський сценарій не міг повторитися вже у нас. Почасти, вітчизняний користувач “відкинув” i-mode і з-за того, що особливою популярністю апарати, що мають подібний функціонал, не користувалися, та й було їх випущено дуже небагато (вітчизняний ринок побачив всього 3 моделі NEC, 3 Samsung, 2 від Sony Ericsson і всього 1-ну від LG). Все-таки нам по душі був старий добрий WAP, пізніше GPRS ну і CSD на худий кінець.

Повертаючись до продуктів відомого на той момент німецького виробника можна сказати, що дісталося не тільки останнього покоління телефонів, але і більш ранньої серії (x35).

Невідомо як саме відкрилася системна проблема з кодуванням SMS-повідомлень, але наслідки були досить серйозними. Власнику приходило повідомлення, відкривши яке він стикався з зависанням телефону (намертво). Благо на той момент, мобільник не виходив з ладу як наступні моделі з-за видозміненою колірної схеми і “реанимировался” перестановкою сім-карти.

JAVA

В далекому 2006-му році надійність Java-машини (середа запуску мобільних ігор) була поставлена під питання. Тут варто сказати, що складність вірусоутворення для телефонів полягала ще й у тому, що виконувані файли програми працювали тільки з допомогою J2ME і не контактували з системою. Одним з перших троянів можна вважати RedBrowser доставив чимало клопоту як розробникам, так і звичайним користувачам. Цей вірус якраз і використовував Bluetooth як канал розповсюдження між пристроями. І все ж про те, щоб встановити антивірус на кнопковий гаджет не могло бути й мови, в силу специфіки вектора розвитку платформ для на той момент.

Symbian

Пристрої під управлінням цієї, вже повноцінної мобільної OS випускалися вже в 2001-му і 2003-му роках, але на ту пору швидше як експеримент. От як раз тут любителі псувати телефони та «розгорнулися» як слід. Першопрохідцем можна вважати шкідливий файл Cabir виявлений в 2004-му році. Подорожував по пристроям він у вигляді системного застосування SIS. Трохи пізніше з’явилися версії, впроваджені в месенджери і інший софт для смартфонів. Особливої шкоди він не завдав, але поширювався дуже розлючено.

Далі користувачі смартфонів вже зіткнулися з реальною проблемою – троян Skulls. Він заважав роботі системних додатків і міняв стокові іконки на власні. Користувацькі утиліти він не зачіпав, що відкривало масу можливостей позбавлення від нього з допомогою звичайного файлового менеджера.

Антивірус для Android – який краще скачати?

Одним із серйозних шкідників Symbian-платформи можна вважати “Fontal”. Цей шкідливий файл блокував диспетчер завдань, міняв системний шрифт і намертво вішав пристрій після спроби перезавантаження. Дані вже не підлягали відновленню, і доводилося робити повне форматування телефону. Втручанням у роботу операційної системи справа не обмежилася, і пізніше з’явилися програми, здатні розсилати SMS-повідомлення без відома користувача, що в кращому випадку приводило до вичерпання коштів на рахунку, а в гіршому – відправляло рахунок користувача величезний борг перед оператором мобільного зв’язку. Основний склад “шкідників” був розроблений для ОС 6.x. Антивірус як ви розумієте, не впорався б, да і не було на той момент подібних. Система піддалася такій кількості загроз, що впору було вести вірусні рейтинги.

Втім, і наступні версії ця проблема стороною не обійшла хоч і не в таких катастрофічних масштабах.

Це може стати в нагоді:

 • Що за процес avp.exe чому вантажити систему?
 • Видаляємо рекламний вірус StartPageing123
 • Який хостинг краще вибрати для сайту, інтернет магазину?
 • Видаляємо банерні віруси різними способами
 • Не працюють USB порти з-за вірусу — знайшли причину
 • Як видалити шкідливу програму aMule C

Windows Mobile

На диво, комунікаторів на відміну від смартфонів першого покоління дісталося набагато менше. Секрет тут криється й в особливості архітектури платформи, і в тому, що перші КПК (що працюють ще на WM 2003 і більш ранніх версіях) в якості середовища додатків використовували як звичні cab так і утиліти працюють на Java-машині. Антивірус для КПК до речі на той момент вже існував. Втім, однією з вірусних утиліт власники кишенькових комп’ютерів обзавелися ще в далекому 2004-му році. Вірус Duts був практично нешкідливий і гранично “ввічливий”. Після зараження, у момент запуску файлу з’являлася табличка з питанням “Шановний користувач, ви дозволите мені розмножитися?”

Це було швидше витівкою, на відміну від смартфонів Symbian яким вже дуже сильно діставалося від різнокаліберних шкідливих програм. Втім, практично тут же лабораторія Касперського повідомила про те, що був виявлений бекдор “Virus.WinCE Brador.a” переводив весь комунікатор у своє підпорядкування. Зловмисник після зараження отримував повноцінний віддалений доступ до системи та усіх даних. У момент зараження відкривалися запасні порти, на випадок, якщо зараження буде виявлено. Наприклад, команди віддавалися через порт 44299.

Подальший розвиток не було настільки катастрофічним, як на тих же смартфонах, що, загалом, позбавило користувачів WM від багатьох проблем. А своєчасний випуск нових версій ОС (6.0) звів і без того смутні старання вірусописьменників.

Андроїд

Тепер ми плавно підібралися до основної теми розмови – антивірус для Android.

На диво, величезний досвід, напрацьований творцями вірусів і схеми обкатки, перевірені практично на всіх мобільних платформах та операційних системах не послужили поштовхом для стрімкої вірусної висадки на смартфонах “зеленого робота”. Чому так вийшло – достеменно невідомо, можливо проблема в тому, що нова на той момент ОС мала складну архітектуру (в порівнянні з тим же Symbian) так і команда розробників перейнялася проблемою безпеки заздалегідь, що було дуже далекоглядним вчинком.

Так чи інакше, але гаджети під управлінням Android тепер ділять лідерську позицію з відомої продукцією Apple на iOS. Втім, затишшя виявилося хибним – просто до версії 2.3 нічого особливо шкідливого на горизонті не спостерігалося. Згадана версія системи як раз почала піднімати пристрою на перші позиції за популярністю. Тут, швидше за все ще й зіграв той факт, що на детальне вивчення Андроїд і відпрацювання якогось функціоналу у розробників вірусного ЗА пішло чимало часу, так як довелося буквально переглянути основний підхід до написання вірусів.

Антивірус для Android – який краще скачати?

Починалося все типово – після публікації бета-версій Android SDK в 2007-му році деякі розробники-любителі почали писати шкідливі утиліти для читання SMS. Дослідницька група BFM, вибухнула на той момент величезним матеріалом, передбачаючи величезні кількість векторів спрямування для вірусоутворення на Андроїд. Як і з першими смартфонами, всі ці “ігри” були цілком нешкідливими – віддалений доступ до пристрою, визначення місця розташування – все тільки починалося. Одним з перших вірусів стало додаток, що імітує неофіційний клієнт банку. З’явилося воно в 2010-му році в Маркеті, і просто збирали дані кредитних карт.

Фундамент для поширення шкідливого ПЗ був закладений разом з створенням магазину додатків. В якості основного вектора розповсюдження програм і ігор був позначений Play Market. Відповідно, шкідники в першу чергу спробували поширювати вірусне ПО “офіційним” способом, що, до речі, було дуже правильним рішенням. Згодом, власники смартфонів Android встановлять собі чималу кількість підроблених додатків, втративши не тільки дані, але й грошові кошти. Антивірусні програми на той момент ще не були як слід доопрацьовані, так і загальна ситуація ще не простежувалася.

Перший троян ж з’явився в 2010-му році. Він розсилав SMS-повідомлення на платні шлюзи, і написаний був, швидше за все, за півгодини-годину більш або менш досвідченим програмістом. Він отримав назву Trojan-SMS.AndroidOS.FakePlayer.a і прикривався іконкою відеопрогравача. Авторство належить вітчизняним вирусописателям, так як платні номери як неважко здогадатися вели свій слід як раз-таки з вітчизняних агрегаторів. (В 2017-му році було помічено кілька масових заражень за аналогічною схемою).

Вірус Geinimi

Він з’явився в кінці 2010 року і являв собою серйозний шкідливий код, здатний вбудовуватися в штатні ігри або програми. Користувач навіть не здогадувався про зараження, що недвозначно натякає на серйозну роботу по його створенню і поширенню. Виконуваний файл був непогано замаскований, а координація з віддаленого сервера була зашифрована. Втім, алгоритм DES означав, що запуском вредоноса займалися любителі, а не професіонали. Втім, існуючий на той момент список антивірусів для Android навіть не міг визначити наявність програми, не те що розібратися з тим шкідлива вона чи ні.

Антивірус для Android – який краще скачати?

Згодом, розробники вірусів налягли на маркет додатків, чим добряче попсували нерви модераторам сервісу. Тенденція поширення шкідливого ПЗ через Play Market зберігається, адже це основний спосіб розповсюдження програм на смартфонах Android. Згодом з’явилася сотня-інша різних формграбберов і троянів, і битва за безпеку стає все запеклішою і витонченішими.

Корисний контент:

 • Виправляємо помилку «Не знайдено файл сценарію Run.vbs»
 • Глибока перевірка на віруси в Junkware Removal Tool
 • Видаляємо вірус «about:blank» з браузерів
 • Setupsk – що це за програма, потрібна вона і як видалити?
 • Видаляємо Zaxar Games Browser
 • Видаляємо китайський вірус-антивірус Tencent

Антивірус для Android, який найкраще захистить

Для захисту від шкідливих програм потрібен антивірус. Він дозволяє захистити пристрій від несанкціонованого доступу. Деякі виробники оснащують свої пристрої штатної утилітою для захисту даних – той же Samsung випускає менеджер безпеки на базі KNOX за допомогою якого можна захистити свій пристрій. Безперечним лідером вважається Kaspersky Internet Security. Компанія пропонує готові рішення для ПК, терміналів так і для смартфонів і планшетів під управлінням Андроїд.

Kaspersky

Для ознайомлення пропонується безкоштовна версія з повним функціоналом, чинним рівно місяць. Після чого користувачу пропонується встановити ліцензію. Завантажити можна як з Маркету, так і з офіційного сайту без реєстрації. Функціонал програми дозволяє налаштувати список блокування контактів, аналізувати повідомлення, сканувати систему на предмет наявності шкідливих і небезпечних програм.

Антивірус для Android – який краще скачати?

Крім того, система самостійно запускає перевірку носіїв і внутрішньої пам’яті, але тільки в тому випадку, якщо версія програми має придбану ліцензію. Найближчим часом з’явиться пробна версія з функціоналом майбутнього 2018 року. Численні відгуки впевнено утримують Антивірус Касперського на лідируючих позиції в ТОПах.

CM Security Master

Просте у використанні додаток, що забезпечує базовий рівень безпеки в безкоштовному релізі. Однією з дуже цікавих особливостей вважається функція, що дозволяє ловити зловмисників в буквальному сенсі. Програма постійно веде логи, і у випадку, якщо вашим телефоном намагався хтось скористатися – зловмисник буде відображений за допомогою лицьової фотокамери в автоматичному режимі. В іншому – це додаток більше орієнтовано для пристроїв Intel. Також, є вбудований VPN для захисту трафіку. Завантажити утиліту можна тут.

Антивірус для Android – який краще скачати?

AVG

Ще одним популярним антивірусом для Андроїд можна вважати AVG. Користувачам ПК ця програма відома вже дуже давно – спеціальний набір інструментів і величезну кількість параметрів перевірки дозволили AVG завоювати визнання, як серед звичайних користувачів, так і професіоналів (ті ж сис. адміністратори). Тепер антивірус AVG є і для Android. Інтерфейс російською і зрозумілий навіть новачкові. Загальний рейтинг програму на Google Play становить 4.5 і це при кількості завантажень перевищують 100 мільйонів.

Антивірус для Android – який краще скачати?

Функціонал дозволяє захистити власний смартфон, як в інтернеті так і в разі синхронізації з ПК або при передачі файлів з ненадійних джерел. Ще однією цікавою особливістю цієї утиліти можна є функція безповоротного видалення особистих даних. Вона буде корисна в першу чергу тим, хто збирається продати свій гаджет і не хоче, щоб покупцеві разом з пристроєм дісталися ще й дані.

Потрібна інформація:

 • Що значить «Даний вид зв’язку недоступний для абонента»
 • Видаляємо банерні віруси різними способами
 • Видаляємо рекламний вірус StartPageing123
 • Який хостинг краще вибрати для сайту, інтернет магазину?
 • Всі методи виявлення вірусів на комп’ютері
 • Bettersurf: що це і як від нього позбутися

Dr.Web

Антивірус цієї компанії один з небагатьох у вітчизняному списку програм, що поставляються в комерційному вигляді. Іншими словами, Dr.Web встановлюють в установах, як і ПО Лабораторії Касперського. Смартфони не залишили осторонь – існує версія і для пристроїв під управлінням Android. Основний функціонал програми перекочував з “старшої” версії. Одним з незаперечних переваг програми можна вважати гарну оптимізацію – антивірус працює навіть на смартфонах з малим об’ємом оперативної пам’яті (512 МБ включно).

Антивірус для Android – який краще скачати?

Для більшої зручності управління присутня віджет для робочого столу. Ознайомча версія не має повного функціоналу, а тому – якщо вам раптом знадобився спам-фільтр або щось ще, ліцензію доведеться придбати.

Security 360

Простий і функціональний антивірус для захисту портативних пристроїв. У базовому релізі є наступні функції:

 • Моніторинг трафіку;
 • Антикрадій (функція з допомогою, якої можна відшукати власний телефон);
 • Захист пристрою в режимі реального часу.

Додатково пропонується оптимізація роботи зі змінними носіями (флеш-карти), очищення тимчасових файлів і оптимізація витрат ресурсів пристрою.

Антивірус для Android – який краще скачати?

Своєрідною “фішкою” можна вважати запуск процедури оптимізації системи за допомогою струшування смартфона (за наявності акселерометра). Для повноцінної роботи антивіруса потрібен root. Крім того, програма не дуже стабільно на телефонах з ОЗП менше 1 гігабайта. Скачайте і спробуйте!

Радимо ознайомитися:

 • Вірус просить гроші за розблокування комп’ютера
 • Видаляємо небезпечний вірус Crop Image Resize
 • Atieclxx.exe — що за процес, як вимкнути і видалити
 • Видаляємо китайський антивірус Kingsoft
 • MsMpEng.exe що це за процес вантажить диск і ЦПУ

Із загального списку можна зробити однозначний висновок – безперечним лідером можна вважати програму Kaspersky Internet Security. Монополіст ясна річ має тільки 1 недолік – за повноцінний функціонал доведеться заплатити, і робити це потрібно регулярно. Більш спрощені (але не менш функціональні) утиліти вимагають отримання root-прав для повноцінного функціонування, що теж не завжди добре, так як деякі пристрої позбавляються гарантії при одержанні root.

Мабуть, найбільш невдалою антивірусною програмою для Андроїд вважається Avast. Невдоволення роботою додатка видно навіть на форумах, яким притаманні подібні обговорення. В основному, власники скаржаться на надмірну витрату ресурсів, і дуже слабкий веб-фільтр. Мабуть зробити антивірус для ПК і планшета або іншого гаджета добре вдається далеко не всім.

Ось ми і розібралися, що ж таке мобільні віруси і звідки вони з’явилися. Крім того, тепер ви знаєте кілька антивірусів для Android і який краще.

З повагою, Віктор!